ABD’den bağımsız Siber Komutanlık yolunda önemli adım

ABD Siber Komutanlığı sessiz sedasız bir şekilde hiyerarşik kademesine yeni bir yapılandırmaya gitti. ABD Başkanı Trump’ın bir süredir Siber Komutanlığı, NSA’dan bağımsız daha güçlü bir örgüt olmasını istediği biliniyordu. Bu düşünce ile Siber Komutanlığın yönetim kademesine ‘ikinci yardımcı’ (second deputy) adıyla yeni bir pozisyon eklendi.

İsmini vermek istemeyen bir generalin fifthdomain.com sitesine verdiği bilgiye göre bu pozisyon komutanlık dahilinde ikinci bir yardımcıyı içeriyor. Sözkonusu değişiklik, kongre direktifiyle Donald Trump’ın başkan seçilmesinin ardından gerçekleşti. Söz konusu düzenlemenin aynı zamanda Siber Komutanlığın ve NSA’nın başında bulunan Michael Rogers’ın bu bahar beklenen emekliliği ile de ilgisi olduğu düşünülüyor.

İlgili haber>> ABD Siber Komutanlığın statüsü yükseldi, 10. müşterek komutanlık oldu

Fifthdomain.com sitesinin edindiği bilgiye göre yeni örgütlenmenin sonucunda Deniz Piyade Korgenerali William Mayville, ikinci komutan yardımcısı olarak görev yapacak. Savunma Bakanlığı geçtiğimiz yıl haziran ayında, daha önce Savunma İstihbarat Ajansı’nın başkanlığını yapan Deniz Piyade Korgenerali Vincent Stewart’ın Siber Komutanlık’ta komutan yardımcılığına aday gösterildiğini açıklamıştı. Stewart başkan yardımcısının yaptığı rutin günlük görevlere odaklanacak iken Mayville ise terfi için gerekli işlere odaklanacak.

Kimliğini açıklamak istemeyen bir kongre görevlisinin açıklamasına göre bahsi geçen örgütsel değişiklik, komutayı nihayetinde NSA’dan ayırma amacına hizmet ediyor. Ancak söz konusu pozisyonun geçici olduğu kongrenin de yapı içerisinde iki başlı bir yönetim istemediği belirtiliyor. Yine de, Siber Komutanlığı NSA’dan ayırma girişimi Savunma Bakanlığı ve Kongre yetkilileri tarafından çok önemli bir girişim olarak değerlendiriliyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.