SektörelTürkiye

Türkiye’de artık hackerların çıkardığı bir dergi var!

Kim demiş hackerlar sosyalleşmeyi sevmez, diye?

Sızma testleri, istismar kodları ve güvenlik açıklıkları ile gündeme gelen ‘hackerlar’ bu kez bir dergi ile karşımızı çıkıyorlar.

Siber güvenlik sektöründe aktif çalışmalarını sürdüren bir grup araştırmacı, Arka Kapı Siber Güvenlik dergisinde “dergi bizim değil, hepimizin!” sloganıyla ile bir araya geliyor.

Abaküs Yayıncılık’ın tüm basım ve dağıtım masraflarını üstlendiği derginin sorumlu yazı işleri koltuğunda Ziyahan Albeniz var.

Siber güvenlik uzmanlarının hasretle beklediği teknik konuların masaya yatırıldığı kaliteli bir içerik olma iddiasındaki Arka Kapı’nın ilk sayısı oldukça ses getireceğe benziyor.

>Dergiye ön sipariş vermek için: https://www.abakuskitap.com/urun/arka-kapi-dergi

2017 yılına damgasını vuran KRACK, BlueBorne, Meltdown ve Spectre zafiyetlerini kapağına taşıyan dergi, konusunda uzman isimlerin görüşleriyle zafiyetlerin üzerindeki sis perdesini aralıyor.

Bilgisayar Bilimcisi Chris Stephenson, CPU’lardaki Speculative Execution yöntemi nedeniyle açığa çıkan Meltdown ve Spectre zafiyetlerinin kökenlerini, bilgisayar endüstrisindeki ortodoks yaklaşımlarla yorumlayarak, zafiyetin nedenlerini C dilinden başlayarak didik didik ediyor.

Sony Siber Güvenlik çalışanı Ulaş Fırat Özdemir; KRACK, BlueBorne zafiyetlerini mercek altına alıyor. Hızını alamayan Özdemir, WAF’ların atlatılmasına dair yöntemleri irdelediği üçüncü yazısıyla, derginin en genç ama en aktif kalemlerinden.

Kablosuz Ağ Güvenliği çalışmalarıyla tanıdığımız ve Blackhat Arsenal’da ödül sahibi olan Besim Altınok, kendisine ödül kazandıran Wipi Hunter çalışmasının detaylarını ArKa Kapı’nın ilk sayısında okurlarla paylaşıyor.

Mustafa Yalçın herkesin gözünü diktiği ve yüzyılın beklenen kurtarıcısı Blockchain’i güvenlik perpektifinden değerlendirerek, olası zafiyetlere dikkatlerimizi çekiyor.

Musa Baş, Bitcoin ile hayatımıza giren Blockchain teknolojisinin işin esası olduğunu, yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıkar ikilemine düşmeden zihinlerde billurlaştırıyor. “Coin’ler, blockchain konseptinden çıkan uygulamalardır, fakat yalnız bu değil.” diyerek adeta son noktayı koyuyor. Akıllı Kontratlar ile hayal gücü sınırlarını zorlayan Baş, geleceğe dair parlak bir tablo çiziyor.

Avukat Mehmet Pehlivan, tüm dünyada tartışılan, Türkiye’de de örneklerini görmeye başladığımız Ağ Tarafsızlığı konusunu tartışmaya açıyor. Pehlivan’ın yazısında savunma, adeta Ağ Tarafsızlığı için saldırıyor.

Andre Staltz, web’in 2014’te nasıl ölmeye başladığını, dev platformların insanlığın en büyük devrimlerinden biri olan Internet ve web’i nasıl büyük tekelleşme hırslarına kurban ettiğini örnekleriyle gözler önüne seriyor. Orwell’den sonra çağımızın en büyük distopyasını, web’in ölümünü kaleme alıyor.

Ömer Çıtak “Kendi Bağlantım ile VPN Sunucunuzu Kurun” yazısı ile sansüre meydan okuyor ve kendi VPN sunucunuzu nasıl kurabileceğinizi adım adım anlatıyor.

The Intercept dergisinden Micah Lee, Signal, WhatsApp ve Allo’yu mukayese ettiği yazısında, cep telefonları için güvenli mesajlaşma uygulaması seçmek isteyen kullanıcılara ışık tutuyor.

Sızma testi uzmanı Mustafa Altınkaynak, bugüne kadarki en büyük, 40 GB ‘lık, veri ifşasından hareketle, her sekiz kişiden birinin parolasının bilindiğini ortaya koyarken, Türkiye’deki, özellikle de resmi hesaplara ait hesaplardaki parola kullanımına dair ilginç bir tablo sunuyor.

Meryem Akdoğan “Mobil Uygulamalar, Tehditler ve Uygulama Güvenliğinde Gerekli Yaklaşımlar” yazısı ile mobil uygulama güvenliğine dair yaklaşımları konu aldığı yazısında yanımızdan ayırmadığımız mobil uygulamları bir güvenlikçi nazarıyla irdeliyor.

Bayram Gök “Kriptolojiye Giriş”, Erhan Altındaş “Amatör Telsizcilik” ve Bahar Anahmias “Çalınan iPhone 6 Telefonumu Nasıl Buldum?” yazıları ile derginin “bu dergide herkes için bir şey var” iddiasını doğruluyor.

İki ayda bir yayınlanacak derginin ilk sayısı Şubat ayında okurlarıyla buluşacak.

Dergi, www.abakuskitap.com, D&R, Idefix ve Kitapyurdu.com ‘dan satın alınabilecek. Dergi ile ilgili akıllı kontrat (smart contract) üzerinde çalışan ekip, Ethereum ile üyelik kabul edeceğini belirtiyor. Bu anlamda dünya yayıncılık tarihinde bir ilki gerçekleştiren derginin dijital aboneliği için de basılı yayın ile eş zamanlı bir çalışma başlatılacak.

Ayrıntı bilgi için www.arkakapidergi.com web adresini  Twitter’ı (@arkakapidergi) ve [email protected] kanallarını kullanabilirsiniz.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Hiç bir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: