ABD

ABD Siber Komutanlığın statüsü yükseldi, 10. müşterek komutanlık oldu

ABD Ordusuna bağlı olarak ofansif siber operasyonlar yürüten Siber Komutanlığın (Cyber Command) statüsü yükseltilerek ordudaki 10. müşterek komutanlık halini aldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen cuma günü yaptığı açıklamayla netlik kazanan durum sonucunda 2009’da kurulan ve Stratejik Komutanlık’ın altında faaliyet gösteren Siber Komutanlığın liderliğini aynı zamanda NSA Başkanı olan Micheal Rogers yapmaya devam edecek.

İlgili yazı >> İstihbarata doymayan adam Micheal Rogers

Uzmanlar bu adımın ABD’nin siber alandaki varlığını güçlendireceğini savunuyor. 2009’da Stratejik Komutanlığın 2 alt biriminin birleştirilmesiyle oluşan Siber Komutanlık ile ilgili kararın, yeni bir sürecin başlangıcı olduğu değerlendiriliyor. Süreç sonunda Siber Komutanlığın NSA bünyesinden ayrılması hedefleniyor.

Müşterek komutanlık haline gelen bir askeri birimin başındaki komutanın hem yetkisi hem de bütçe talep etme barajı yükseliyor. ABD Ordusu içerisindeki önemli müşterekkomutanlıkların başında Merkezi Komutanlık (Central Command) geliyor. Merkezi Komutanlık ABD’nin Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki operasyonlarından sorumlu olarak görev yürütüyor.

Siber Komutanlığın statüsünün yükselmesi ile birlikte ofansif siber operasyonların karar verilme sürecinde ciddi bir tasarruf söz konusu olacak. Kurulma amacı orduya ait bilgisayar ağlarının siber saldırılardan korunması olan Siber Komutanlık geçtiğimiz dönemde bir misyon değişikliği yaşamıştı. Eski Savunma Bakanı Ashton Carter’ın emriyle Siber Komutanlık IŞİD’e karşı bir dijital saldırı kampanyası başlatmıştı.

İlgili haber >> ABD IŞİD’i sanal alemde neden yenemiyor? 

Amerikan basınına yetkililerden yapılan açıklamalarda NSA ve Siber Komutanlığın ayrılması durumunda Siber Komutanlığın başına bir sivilin gelebileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Halen Fort Meade’de bulunan NSA karargahında çalışmalarını yürüten Siber Komutanlığın ‘bağımsızlığını ilan etmesi’ durumunda istihbarat toplama ve ofansif siber operasyon yapma misyonları arasında oluşacak gerilimin nasıl yönetileceği önemli soru işaretlerinden birini oluşturuyor. Komutanlığın teknolojik altyapı olarak NSA’e ‘göbekten bağlı’ olması ‘bağımsızlığın’ önündeki en büyük engellerden biri olarak değerlendiriliyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu