Siber müfredat için yarım milyon dolar

ABD’nin siber güvenlik programlarıyla kendinden bahsettiren üniversitesi Purdue University Northwest (PNW), lise öğrencilerine siber güvenlik alanında müfredat hazırlanması için yaklaşık yarım milyon dolarlık (482.926) dolarlık ödenek aldı.

Ders programında üç boyutlu sanal gerçeklik oyunları, robot programlama oyunları ve örnek simulasyonlar üzerinde yapılan çalışmalar yer alacak. Bu aktiviteler, öğrencileri siber güvenlik alanında eğitmeyi amaçlayacak. İlk sene, PNW halka açık ve kapalı birimleri tanımlayacak, ikinci sene birimler oluşturulacak, üçüncü sene de birimler son hâlini alacak ve 30 eyaletteki liselere gönderilecek.

Bilişim Teknolojileri ve Grafik Bölümü’nde öğretim üyesi olan Michael Tu, ödeneğin amacının lise öğrencilerini siber güvenlik konusunda bilinçlendirmek olduğunu belirterek, böylece onları bu alanda bir kariyer düşünmeye de teşvik ettiğini de ekledi.

İlgili haber>> ABD ordusundan çocuklara hacklemeye giriş dersi

Bilişim Teknolojileri ve Grafik Bölümü, Chicago’nun merkezinde yer alan liselerin öğrencileri ve öğretmenleri için bir haftalık GenCyber isimli yaz kampı düzenledi. Tu, bu kampların eğitim modülleriyle birlikte öğrencilerin siber güvenlik bilgilerini geliştireceğini umuyor.

“Bizim sorunumuz şu: Siber güvenlik alanında az sayıda öğrencimiz var. Yapılan araştırmalara göre lise öğrencilerini siber güvenlik konusunda bilinçlendirirsek, üniversitede bu alanı seçme ihtimalleri artar” diyor Tu. “Şehirde siber güvenliği ilgilendiren pek çok olay yaşanıyor, öğrencilerin bunları bilmesi gerekir.”

Bu ödenek, Ulusal Bilim Vakfı tarafından veriliyor. PNW, Ulusal Güvenlik Teşkilatı ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından siber savunma eğitiminde ulusal düzeyde üstün başarı göstermiş bir kurum olarak kabul ediliyor. Eğitim programlarının geliştirilmesi sırasında iki tane de lisans öğrencisi çalışıyor.

İlgili haber>> Liselerde siber güvenlik eğitimi mümkün mü? Türkiye ve İsrail örnekleri

Tu, meslektaşları Ge Jin ve Take-Hoon Kim ile Eğitim Teknolojileri Bölümü’nde öğretim görevlisi olan Anastasia Trekles, ödenek verilmeden önce başvuruda bulunan ekibi oluşturuyor. Tu, “Bu proje sayesinde ulusumuzu geliştirme fırsatına sahibiz” diyor.

Bilişim Teknolojileri ve Grafik Bölümü’nün başkanı Keyuan Jiang, bu ödeneğin öğrenciler üzerinde yaratacağı etkiyi görmek için sabırsızlandığını söylüyor. “Öğrencilerin ilgilerini siber güvenlik konusuna çekmek için yeni fikirler üretiyoruz. Bence bütün öğrenciler siber güvenliğin nasıl işlediğini öğrenmeli. Pek çok öğrencinin bu konuda hiçbir fikri yok, bir gün mağdur olabilirler” diyor Jiang. “Biz öğrencilere şahsi bilgilerini korumayı öğretiyoruz.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*