ABD

ABD, Kaseya’nın intikamını alıyor: Revil’e büyük darbe!

ABD’nin Rusya destekli fidye yazılım gruplarına yönelik başlattığı küresel mücadelede önemli bir gelişme yaşandı. ABD Adalet Bakanlığı, Revil fidye yazılım çetesi adına kurumlara saldırdığı gerekçesiyle bir Ukrayna vatandaşını tutukladı. Rusça konuşan siber suç çetesi geçtiğimiz aylarda yüzlerce kuruma saldırmış ve milyonlarca dolar haksız kazanç elde etmişti. 

Tutuklama ile birlikte Revil’in beraber çalıştığı bir siber suçluya gönderdiği 6.1 milyon değerindeki kripto para da ele geçirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı ise Revil liderlerinin isim ve bulundukları yer ile ilgili bilgi verenlere 10, grubun beraber çalıştığı siber suçlularla ilgili bilgi verenlere ise 5 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı.  

Revil grubu üyesi olduğu iddiasIyla geçen ay Polonya’da tutuklanan 22 yaşındaki Yaroslav Vasinsky, temmuz ayında gerçekleşen Kaseya saldırısından da sorumlu tutuluyor.

Tarihin en büyük fidye yazılım saldırısı Kaseya hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Hakkında Adalet Bakanlığının düzenlediği iddianameye göre, Ukraynalı siber suçlu Profcomserv, Yarik45 ve Yaroslar2468 kod adlarını kullanmış. Vasinsky’ye yöneltilen suçlar arasında telefon numaralarını belirlenen başka bir numaraya yönlendirilmesi gibi işler de var. 

AÇIK KAYNAKLARDA ADRESİ BULUNUYOR

Hakkında hazırlanan iddianameyi okuduğunuzda kurumlara dehşet saçan bir fidye yazılımcı gibi gözükse de, Yaroslav Vasinsky ile ilgili açık kaynaklardan yapılan araştırmalar gerçek kimliği hakkında bilgiler verirken, Polonya’da oturduğu adresi de biraz uğraşla bulmanızı sağlıyor.

Siber suç forumlarına kayıtlı olduğu kod adlarından biri Yaroslav2468 olan Vasinsky, bu nickname’i [email protected] mail adresi ile ilişkilendirmiş. Aynı adres ile Rusya’nın popüler sosyal medya ağı Vkontakte’ye abone olan Vasinsky, burada güncel adresini Polonya’nın Lublin kenti olarak belirtmiş. 

Revil operasyonu kapsamında ABD’nin ele geçirdiği ve Revil’e ödenen fidyelerin bir kısmı olan 6.1 milyon doların ise bir Rus vatandaşı olan Yevgeniy Igorevich Polyanin’e ait bir kripto para hesabında ele geçirildiği açıklandı. Polyanin’in Rusya’da ikamet ettiği düşünülüyor. 

Adalet Bakanlığı yetkilileri Revil siber suç grubuna indirilen darbeyi bir basın toplantısıyla açıkladı. Toplantıda Vasinsky’nin takip altında olduğu Ukrayna’dan Polonya’ya geçtiğinde tutuklanmasının talep edildiği belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Bitdefender, Revil için şifre çözücü yayınlamıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: