Siber Saldırılar

Mediamarkt’a siber saldırı: Rekor fidye istendi!

Mediamarkt'a siber saldırı: Rekor fidye istendi!Avrupa’nın en büyük teknoloji perakendecisi Mediamarkt fidye yazılım saldırısına uğradı. Tehdit aktörleri rekor seviyede fidye talep etti.

Mediamarkt’a saldıran Hive fidye yazılımı çetesi  240 milyon dolarlık fidye talep etti. İstenen bedel, şu ana kadar başlangıçta görülmüş en yüksek fidye talebi olarak nitelendiriliyor.

Saldırı sonrası firmanın Almanya ve Hollanda’daki mağazalarının IT sistemleri kilitlendi. Firman depo işlemleri gibi birçok operasyonda aksamalar meydana geldi. Özellikle Hollanda’daki mağazalardaki kasalarda kredi kartıyla işlem yapılamazken, geçmiş döneme ait kayıtlara erişilemedi.

Hive Fidye Yazılımı Grubu, bıraktığı fidye notunda kişisel bilgilerin, finansal raporların ve önemli belgelerin şifrelendiğini belirterek firmayı verileri ifşa etmekle tehdit etti.

Mediamarkt'a siber saldırı: Rekor fidye istendi!

“DURUMU POLİSE BİLDİRMEYİN HER ŞEYİNİZİ KAYBEDERSİNİZ”

Saldırganlar ayrıca mevcut dosyalarda değişiklik yaptıkları takdirde dosyalarını şifresinin kırılmasının mümkün olmadığını öne sürdü. Durumu FBI ya da polise bildirmeleri halinde onların fidye ödemeye izin vermeyeceğini ve sonuç olarak her şeyi kaybedeceklerini iddia etti.

MediaMarkt’ın aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 13 ülkede 1.000’den fazla mağazası bulunuyor. Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği perakendecisi olan firmanın yaklaşık 53.000 çalışana sahip ve yıllık toplam cirosunun 20.8 milyar avroyu bulduğu belirtiliyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: