ABDUluslararası İlişkiler

ABD ve AB kişisel verileri paylaşmaya hazırlanıyor

ABD ve AB, kişisel verilerin paylaşımı ile ilgili bir anlaşmayı imzaladı. Söz konusu anlaşma, kişisel verilerin korunması açısından bazı endişeleri de beraberinde getirdi.

ABD ve AB, aylar süren müzakerelerin ardından kişisel verilerin değiş-tokuşuna ilişkin yeni bir düzenleme konusunda anlaştı. AB’nin adaletten sorumlu komiseri Veda Jouruva, anlaşma uyarınca ABD’nin soruşturma makamları ve gizli servislerin Avrupa’daki kişisel verilere erişimine kesin sınırlar getireceği konusunda AB’ye ‘bağlayıcı’ olarak söz verdiğini vurguladı.

İLGİLİ HABER >> SAFE HARBOR ANLAŞMASI NASIL İPTAL OLDU?

Deutsche Welle’de yer alan habere göre anlaşmada, kişisel verilerin korunmasına ilişkin AB ve ABD’de farklı düzenlemeler bulunması nedeniyle ortaya çıkan sorunların giderildiği belirtiliyor. Kişisel verilerin ihlali durumunda bundan etkilenen kişilere daha fazla hak tanınıyor.

Ancak varılan anlaşmanın AB ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu tarafından da onaylanması gerekiyor.
Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı ABD ile Avrupa arasındaki veri transferini düzenleyen “Safe Harbor” (Güvenli Liman) Anlaşması’nı iptal etmişti. Adalet Divanı yargıçları, sosyal paylaşım sitelerini ve genel olarak interneti kullanan Avrupalıların kişisel verilerinin Amerikan istihbarat kuruluşlarının erişimlerinden yeteri kadar korunmadığı hükmüne varmıştı. Adalet Divanı’nın kararının ardından yeni bir anlaşma çerçevesi üzerinde müzakareler başlatılmıştı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu