ABDİranUluslararası İlişkiler

ABD New York barajına saldıran hackerları ifşaya hazırlanıyor

Obama yönetimi, 2013 yılında New York barajına yapılan saldırının faillerini açıklamaya hazırlanıyor. Adalet Bakanlığı’nın İranlı hackerlar hakkında hazırladığı iddianamenin ayrıntılarının yakın zamanda duyurulması bekleniyor.

Obama yönetimi yetkilileri, ABD’nin olası saldırılara karşı savunmasızlığı konusunda alarma geçerken, Beyaz Saray ve Adalet Bakanlığı sözcüleri saldırının failleriyle ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Adalet Bakanlığı sözcüsü Marc Raimondi, siber saldırıları dikkate aldıklarını ve bu saldırıları engellemek adına tüm kaynaklardan yararlandıklarını dile getirdi.

İLGİLİ HABER >> İRANLI HACKERLAR AMERİKAN BARAJINA SIZMIŞ

Baraj saldırısı, toplumda ABD’nin sorumlu ülkeleri ile ABD şirketlerini ve hükümet ağlarını hedef alan siber saldırıların arkasındaki kişileri topluma açıklama stratejisinin devamı niteliğinde görülüyor. 2014 yılında, ABD sanayi şirketlerine karşı gerçekleştirilen saldırıların arkasında olduğu iddia edilen Çinli ordu mensuplarına Adalet Bakanlığı tarafından dava açılması ve geçtiğimiz yıl Sony Pictures Entertainment’a yapılan saldırıdan Kuzey Kore’nin sorumlu tutulması bu stratejinin örnekleriydi.

ABD altyapılarını hedef alan saldırıların endişeye yol açtığını belirten Cryptzone Güvenlik Başkanı ve eski FBI Siber Soruşturma Başkanı Leo Taddeo, bu altyapıları işleten özel sektör şirketlerini olası saldırıları engellemek için devletle işbirliği yapmaya davet etti. Küçük bir altyapının hedef alınması arkasındaki sebebin belirsiz olduğunu ve internetten indirilebilen şeylerle altyapının hedef alınabiliyor olmasının rahatsızlık verdiğini de sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABER >> İRAN ABD İÇİN ARTIK DAHA GÜÇLÜ BİR SİBER TEHDİT

ABD yetkilileri, incelemeler sonucunda baraja yapılan saldırıda hackerların işletim sistemine erişemediğini, saldırının İran hükümeti için çalışan hackerlar tarafından, Amerikan finans kuruluşlarında yürütülen benzer saldırılarla eş zamanlı olarak gerçekleştirildiğini saptadı. 2009 ve 2010 yıllarında, ABD ve İsrail casusları, Stuxnet solucan yazılımı ile İran nükleer tesisine saldırmıştı. Üst düzey ABD istihbarat yetkilileri, ABD ve İran nükleer anlaşma konusunda uzlaşmanın eşiğindeyken, giderek artan ve olası tehdit oluşturan İran siber saldırıları için kaynaklarını arttırdıklarını açıkladı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu