Siber Saldırılar

Uluslararası Kızılhaç Komitesi siber saldırıya uğradı

Uluslararası Kızılhaç Komitesi siber saldırıya uğradıUluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), kapsamlı bir siber saldırıya uğradı.

ICRC,  geniş çaplı ve sofistike bir siber saldırıya maruz kaldığını, 515 binden fazla bireyin kişisel verilerinin çalındığını duyurdu.

Dünya genelinde savaş mağdurları, tutuklu ve kayıplar için çalışan Kızılhaç, veri hırsızlığı yapan kişilerin bu bilgileri sızdırmaması ya da kimseyle paylaşmaması için çağrı yaptı. Kızılhaç’ın çalıştığı kişilerin gizli bilgiler, İsviçre’deki bir şirket tarafından depolanıyor.

Özel verileri çalınanların çoğunun savaş mağduru veya savaşlar sırasında rehin alınan kişiler olduğu bildirildi.

Ukrayna’ya düzenlenen siber saldırıda hükümet ve elçilikler hedef alındı

İNSANİ YARDIM KURULUŞLARI ALARMA GEÇTİ

Hassas verilerin çalınması üzerine ICRC, kayıpları bulmak ve aileleri birleştirmek için kullandığı tüm sistemlerini kapattı.

Siber saldırıyı kimin düzenlediğine ilişkin bir bilgi henüz yok. Saldırı, Cenevre’de merkezi bulunan birçok insani yardım kuruluşunu da alarma geçirdi.

Birleşmiş Milletler’e bağlı insan hakları ve mültecilerle çalışan birçok kurum da Cenevre’de bulunuyor. Söz konusu kurumların sistemlerinde de savunmasız kişilere ait hassas veriler yer alıyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu