Dijital Güvenlik

Apple’ın kayıp bulma aracı AirTag, yanlış ellerde tehlikeli bir cihaza dönüşebilir

Apple'ın kayıp bulma aracı AirTag, yanlış ellerde tehlikeli bir cihaza dönüşebilirABD’li teknoloji devi Apple’ın ürettiği AirTag cihazları kayıp nesneleri bulmak için kullanılıyor. Ancak kötü niyetli tehdit aktörlerinin de söz konusu cihazı kullandığına yönelik şikayetler artmaya başladı.

BBC’nin haberine göre Amber Norsworthy, dört çocuğuyla birlikte Mississippi’de yaşıyordu. 27 Aralık’ta eve döndüğünde telefonuna bir bildirim geldi. “Telefonum daha önce hiç duymadığım bir ses çıkardı” diyor.

Bildirimde, bilinmeyen bir cihazın onun hareketlerini takip ettiği belirtiliyordu.

2 yaşındaki Amber, iPhone’unda ‘Bul’ uygulamasına baktı.

İzlediği tüm rotayı orada görmüş, “Cihaz sahibi, bulunduğunuz yeri en son 15:02’de gördü” ifadesiyle karşılaşmıştı.

Polisi aradı; ne yapılabileceğine dair bir fikirleri yoktu. İzleme cihazının arabasında bir yerde olduğunu düşünmüş ama bir şey bulamamıştı. Apple’ın destek hattı, bunun bir AirTag olduğunu söyledi. “Artık çevremi çok yakından izliyorum” diyor Amber.

Düğme boyutundaki cihazlar, kayıp nesneleri bulmak için Apple’ın ‘Bul’ ağıyla birlikte çalışacak şekilde tasarlanmış. Ancak ABD’de bunların insanları izlemek için kullanıldığına dair çok sayıda bildirim var.

Apple’dan yapılan açıklamada ise “Müşteri güvenliğini çok ciddiye alıyoruz ve AirTag’in gizliliğine ve güvenliğine önem veriyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Çin Apple zafiyeti ile Uygur Türklerini hedef aldı

Şirket ayrıca AirTag’lerin rakip ürünlerden daha iyi güvenlik özelliklerine sahip olduğunu söylüyor. Ancak, ABD genelinde suç faaliyetleri için kullanıldığına dair artan kanıtlar var.

KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLER İSTİSMAR EDEBİLİR

Apple, AirTag’i Nisan ayında piyasaya sürdü. Bu küçük yuvarlak cihazlar, piyasadaki Tile gibi diğer izleme ürünlerinden esinlendi.

Bu cihazlar bavul, anahtar gibi kaybedilebilecek her şeye takılabiliyor. Bir nesne 3 cm’ye kadar doğruluk payıyla takip edilebiliyor. Ancak yanlış ellerde farklı amaç için kullanılmaları da mümkün.

Dijital haklar kuruluşu Electronic Frontier Foundation’da siber güvenlik direktörü Eva Galperin, “Çalınan nesneleri bulmaya yarayan bir nesne yarattığınızda, aynı zamanda takip için de mükemmel bir araç yaratmış olursunuz” diyor.

Apple, AirTag’leri piyasaya sürmeden çok önce bunların suç işleme amaçlı kullanılabileceğinin farkındaydı. Ancak bunları piyasaya sürerken, “AirTag’lerin insanları değil nesneleri izlemek için tasarlandığını” söyledi.

İnsanları takipten koruyacak bir dizi güvenlik önlemi oluşturduklarını açıkladı.

Kayıtlı olmayan bir AirTag yanlarında hareket ediyorsa, iPhone sahipleri uyarılır. Ayrıca AirTag’ler, sahibinden ayrıldığında bir süre bip sesi çıkarıyor. Aralık ayında Apple, Android kullanıcılarının indirebileceği bir uygulamayı da piyasaya sürdü. Tracker Detect, iOS işletim sisteminde olmayan kullanıcıların kayıtsız bir AirTag’den haberdar edilmesini sağlıyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: