Dijital Güvenlik

Dizüstü bilgisayarınızı bu adımları atmadan satmayın!

Dizüstü bilgisayarınızı bu adımları atmadan satmayın! Her gün daha iyi özelliklere, şık tasarıma ve gelişmiş performansa sahip yeni bir dizüstü bilgisayar versiyonunun piyasaya çıktığı bir çağda, performansta mükemmelliğe ulaşmak ve yeni özelliklerin tadını çıkarmak için yeni bir dizüstü bilgisayar satın almak istemeniz gayet normal.

Yeni bilgisayarınızı aldıktan sonra önceki dizüstü bilgisayarınıza ne olacak?  Satmayı düşünüyorsanız o zaman veri güvenliğiniz açısından yapmanız gereken birkaç şey var.

SATMADAN ÖNCE YAPMANIZ GEREKENLER

Bir dizüstü bilgisayarı satmanın satıcı bulup satmaktan ibaret olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün. Mesele sadece adil bir fiyat almak değil, aynı zamanda kişisel bilgilerinizi ve özel verilerinizi bir yabancıya ulaşmaktan kurtarmaktır. Bu yabancı, dolandırıcı veya kötü niyetli ise size çok pahalıya mal olabilir.

Dizüstü bilgisayarınızı satmadan veya takas etmeden önce, cihazı yeni sahibi için hazırlamak önemlidir. Bu, tüm kişisel verilerinizin güvende kalmasını sağlamaya yardımcı olacak birkaç basit önlem alarak yapılabilir.

VERİLERİNİZİ YEDEKLEYİN

İlk adımınızın, belgeler, sunumlar, e-postalar, planlar, stratejiler veya çok çalışarak hazırladığınız diğer her şeyi içeren kişisel ve işle ilgili dosyalar ve klasörler de dâhil olmak üzere temel verilerinizin bir yedeğini tutmak olması gerektiğini söylemeye gerek yok.

Verilerinizin parmaklarınızın arasından kayıp gittiğini görmek istemiyorsanız bir numaralı adımınız bu olmalı.

Instagram hesabınızın güvenliği için dikkat etmeniz gereken ip uçları

Verilerinizi bir veri sürücüsüne kaydedebilir veya güvenilir bir bulut hizmetine yükleyebilirsiniz. Ya da kendi e-posta adresinize gönderebilirsiniz.

Tabii bu yalnızca birkaç GB veriniz varsa işe yarayabilir. Terabaytlarca veriniz varsa Western Digital (WD) gibi şirketlerden bir iş istasyonuna sahip olmak iyi bir yoldur.

PAROLALARINIZI SİLİN

Kimse önemli hesaplarının parolalarının sızdırılmasını istemez. Peki, dizüstü bilgisayarınızı vermeden önce parolalarınızı nasıl kaldıracağınızı hiç düşündünüz mü? Tüm hesaplarınızdan çıkış yaparak, geçmişi ve çerezleri silerek bunu yapabilir misiniz? Bu kadar kolay değil. 

Birinin Facebook’unuza gizlice girmesini ve hesaplarınız üzerinden arkadaşlarınıza garip mesajlar göndermeye başlamasını istemiyorsanız dikkat etmelisiniz. 

Kalıcı olarak parolalarınızı silmek istiyorsanız, en azından tarayıcılar için bu seçenekleri izlemelisiniz.

Chrome için: İlk olarak, Chrome’u açın ve sağ üst köşede bulunan üç noktalı menü simgesine tıklayın. Ardından Ayarlar’ı seçin ve Otomatik Doldur’un altındaki Parolalar’a tıklayın. Burada, kullanıcı adları ve parolalarıyla birlikte kimlik bilgilerini kaydetmiş olan tüm web sitelerinin bir listesini bulacaksınız.

Ayrıntıları görmek için bir girişi seçin, ardından yanındaki üç noktalı menü simgesine tıklayın ve Kaldır’ı seçin. Tekrar “kaldır” seçeneğine tıklayarak onaylamanız istenecektir; onaylandıktan sonra söz konusu web sitesine ait tüm giriş bilgileri bilgisayarınızdan silinecektir.

Firefox için: İlk olarak, cihazınızda Firefox tarayıcısını başlatın. Ardından, Menü simgesine (sağ üst köşedeki üç çizgi) tıklayın ve Seçenekler veya Tercihler’i seçin. Bu menüde Girişler ve Parolalar için bir bölüm göreceksiniz. Daha sonra silinmesi gerekeni bulana kadar tüm kayıtlı girişleriniz ve şifreleriniz arasında gezinebilirsiniz.

Safari için: Bilgisayarınızda Safari tarayıcısını açın ve sol üst köşedeki Safari menüsüne tıklayın. Bu menü seçeneğinde, Tercihler’i seçin ve ardından Parolalar sekmesine gidin. Burada, Safari tarafından kaydedilmiş tüm parolalarınızın bir listesini göreceksiniz. Bu parolalardan birini veya daha fazlasını silmek için, kaldırmak istediğiniz her girişin yanındaki kutuyu işaretleyin ve sağ alt köşedeki sil düğmesine basın. 

SÜRÜCÜNÜZÜ BİÇİMLENDİRİN

Önemli verilerinizi yedeklediniz mi? Güzel. Peki ya hâlâ dizüstü bilgisayarınızda bulunan veriler? Açıkçası, özel bilgilerinizi ve gizli verilerinizi başkalarının görmesi için bu şekilde bırakamazsınız. 

Sadece veri dosyalarını silmek, Geri Dönüşüm Kutusu’nu temizlemek veya Shift+Delete işe yaramayabilir. Veri sızıntısı ve gizlilik ihlalleri sorununu devam edebilir.

İYİ BİR FİYATA SATMANIN YOLLARI

Bilgilerinizi kaydetmeyi tamamladıktan sonra, sıra dizüstü bilgisayarınızı iyi bir fiyata satışa hazırlamaya gelir. Aygıtınızın fiyatı modeline, işlevlerine, mevcut piyasa fiyatına ve çok daha fazlasına da bağlıdır. Bununla birlikte, dış durumu ve hızı iyileştirmek, Windows’u yükseltmek ve bellek depolama alanını artırmak dizüstü bilgisayarınızın fiyatını artırabilir. 

Bu nedenle, iyi paralar kazanmak için aşağıdaki öneriler üzerinde durun:

İlk olarak, alıcınızı mutlu etmek için en son Windows’u yükleyin. Böylece alıcının tüm sıkıntılardan geçmesi gerekmez.

İkinci olarak, dizüstü bilgisayarın hızı üzerinde çalışın. Dosyaları ve verileri sildiğinizde işin yarısı zaten yapılmış olur. Bu yüzden hızlandırmak için dizüstü bilgisayarı sıfırlayın.

Dizüstü bilgisayarınızı temizleyin. Dizüstü bilgisayarınızı, tuşların arasına sıkışmış tüyler veya tozlar ve ekrandaki çiziklerle birlikte alıcıya götürmeyin. Bir fırça ile temizleyebilir ve ekran kapağını değiştirebilirsiniz. Bu basit işlem çok fark yaratabilir.

Son olarak, bir dizüstü bilgisayar uzmanını ziyaret edin ve kapsamlı bir inceleme isteyin, böylece herhangi bir dâhili arızalı parça varsa düzeltebilirsiniz.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Keşke alırken de üstümüze suç kalmaması için ya da çalıntı mal almamamız için yapmamız gerekenleri de ekleseydiniz. Faydalı yazı olmuş ama.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu