Siber Saldırılar

“Körfez ülkelerinin siber saldırısı uluslararası hukuku aykırı!”

Katar, Körfez’deki komşularını sistemlerine sızıp yanlış bilgi yükleyerek kendilerini diplomatik çıkmazın içine sürüklemekle suçladı.

Washington Post’un haberine göre ABD’li yetkililer, Birleşik Arap Emirlikleri bakanlarının 23 Mayıs’ta bir toplantı düzenlediklerini ve bu toplantıda Katar’ın sistemlerine sızma planının konuşulduğunu öğrenmiş.

5 Haziran günü Katar’la diplomatik ilişkileri kesip bir düzine yaptırım koyan Körfez dörtlüsü -BAE, Suudi Arabistan, Mısır ve Bahreyn, buna gerekçe olarak ülkenin militan grupları finanse edip İran’la ittifak kurmasını sebep gösterdi. Ancak Doha tüm bu suçlamaları yalanlayarak bunun bir kara propaganda olduğunu söyledi.

İlgili haber>> Katar’a siber saldırının ucu Türkiye’ye uzandı

FBI’dan soruşturma isteyen Katar’a henüz bu sızıntı kaynağıyla ilgili tatmin edici bir yanıt gelmiş değil. Ancak BAE Dışişleri Bakanı Anwar Gargash, Washington Post’un haberinin ‘koca bir yalan’ olduğunu söyleyerek, iddia edilen siber saldırının mevcut krize zemin hazırladığı iddiasını reddetti.

Öte yandan Körfez İşbirliği Konseyi’nin (GCC) sarsıntıda olduğunu belirten Gargash, bunun ‘haydi Katar’ı saf dışı bırakalım’ türünden bir amaçları olmadığını da ekledi.

 

Sürekli kuyularını kazan bir ülkeyle iyi ilişkiler kuramayacaklarını ifade eden bakan, Katar’ın hem karşılıklı güvenlik ve işbirliğine dayanan bölgesel organizasyonda yer alıp hem de El-Kaide’ye yakın olamayacağını söyledi. Buna rağmen Katar’ın ABD ile yaptığı terörizm finansman araştırma önergesi Körfez ülkeleri tarafından olumlu karşılandı.

Katar krizi ve sonrasındaki FBI soruşturması nasıl sonuçlanacak henüz bilinmiyor ancak ABD ve Avrupa Ülkelerinin Ortadoğu’daki bu ticaret ve istikrar cennetinin bozulmaması için ne önlemler alacağı merak ediliyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu