Dijital Güvenlik

BAE casus yazılımla İngilizleri takip etmiş

BAE casus yazılımla İngilizleri takip etmişİngiltere’de Başbakanlık binasında çalışan bir kişinin telefonuna İsrailli NSO şirketinin casus yazılımı Pegasus’un bulaştırıldığı iddia edildi.

The Mirror gazetesinin haberine göre 10 numara olarak da adlandırılan Başbakan Boris Johnson’ın Downing Street üzerinde bulunan ofisinde çalışan bir kişide Pegasus casus yazılımına rastlandığı öne sürüldü.

Haberde casus yazılımı söz konusu cihaza Birleşik Arap Emirlik’lerinden bir tehdit aktörünün yerleştirdiği iddiası yer aldı. Casus yazılımın ilk kez 7 Temmuz 2020 tarihinde kullanılmaya başlandığı belirtiliyor.

Pegasus yazılımını kullananlar, hedeflediği kurbanlarının cep telefonlarındaki aramaları ve mesajları 24 saat boyunca takip edebiliyor.

Daha önce de 2020 ve 2021 yıllarında yaşanan veri güvenliği ihlallerinde, Pegasus yazılımının İngiltere Dışişleri Bakanlığı takip etmek için kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

Cihazınızda Pegasus yazılımı olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz?

Başbakan Boris Johnson ise 2021’de telefonunu değiştirmek zorunda kalmıştı. Söz konusu olaylarda Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Kıbrıs ve Ürdün’de bulunan hackerların adı geçmişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu