Kritik Altyapı GüvenliğiSiber Güvenlik

Bir satırlık kod hatası İngiliz hava sahasını nasıl kilitledi?

Noel tatilinin arefesinde, İngiltere’de ulusal hava trafik kontrol merkezindeki bir kod hatasının, binlerce yolcunun ulaşımını aksattığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl Noel tatilinden önceki Cuma günü, İngiltere’deki hava trafiği durdu. Yüzlerce uçak havalanamazken, onlarcası da inişe geçemediği için hava sahasında daireler çizerek beklemek zorunda kaldı. Bunun sonucunda da on binlerce yolcu, kendilerine iletilecek haberleri bekleyerek saatler harcadı. Hava trafik kontrol sistemindeki bu aksaklık, en küçük bir hatanın akıl almaz sonuçlara sebebiyet verebileceğini göstermesi bakımından önemliydi. Söz konusu hava trafiği olunca, böylesi küçük bir hata, günler süren aksamalara ve iptallere yol açabiliyordu. İngiltere’nin en büyük havayolu merkezlerinin tekrar eski hızlarıyla çalışmaya başlayabilmeleri için neredeyse bir haftalık bir süre geçmişti.

Tüm bu devasa aksalığın arkasında, uçuş plan sisteminde bir satırlık yanlış kod bulunuyordu.

 

ucak-2

Pazartesi günü Birleşik Krallık Sivil Havacılık Kurumu tarafından, 12 Aralık’taki hava trafiği aksama olayı hakkında bir ara rapor yayınlandı. Asıl detaylı ve kapsamlı raporun Mayıs ortasında yayınlanması bekleniyor. Sorunun ana sebebinin, neredeyse tamamen hatalı yazılım olduğu raporda belirtiliyor.

İngiltere hava sahası trafiğini işleten NATS isimli havacılık şirketi, tarihinin en kötü halkla ilişkiler gününü, sözkonusu aksamalar gerçekleşirken yaşamıştı. Şirketin genel müdürü Richard Deakin, sorunu BBC News’e şu şekilde anlattı: “Sorun, ilave terminaller kullanmaya başlanılırken, daha önce görmediğimiz bir yazılımla karşılaşmış olmamızdı. Bu da, uçuş planlarını takip eden bilgisayarların çevrimdışı kalmasına neden oldu. Tüm sorun 45 dakika içinde çözüldü.”

Deakin’in açıklamasının can alıcı noktası ise şu kısımdı: Swanwick’teki operasyon merkezlerinde 50 farklı sistemin kullandığı dört milyon satırlıkkodların içinde sadece bir satırlık kod, hatalıydı, ve bu tüm sorunların hepsine sebebiyet vermişti.

Uçuşların maksimum kapasitesini düzenleyen ve “atomik fonksiyon” adı verilen sistemin, “izleme moduyla” ilgili bir sıkıntı, sorunun arkasında bulunuyor. Hard-kod içinde bulunan bilgilerle atomik fonksiyon bilgilerinin uyuşmaması neticesinde, izleme modu hatası tekrarlandı.

Hem aktif hem de yedek sistemlerde aynı hatanın gerçekleşmesi, uzmanlara göre tarihte ilk defa gerçekleşti.

 

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu