Küresel

Yanlış malware bildirimleri şirketlere pahalıya patlıyor

Piyasaya yeni çıkan kötücül yazılımların duyurulması ve gerekli güncellemelerin yapılması bireysel ve kurumsal siber güvenlik adına alınacak önlemlerin başında geliyor.

Fakat yeni kötücül yazılımların bulunduğuna dair her kırmızı alarm faydalı olmuyor. Ponemon Enstitüsü’nün yaptığı son araştırmaya göre bir haftada ortalama 10 bine yakın kötücül yazılım alarmı yayınlanıyor. Bu duyuruların ciddi bir kısmının yanlış olması ise kurumlara göz ardı edilmeyecek bir maliyet çıkartıyor. Ponemon yanlış malwareler için yıllık 272 iş saati ve 516 bin pound (yaklaşık 800 bin dolar) harcandığını açıkladı. 2015 yılının başında yapılan başka bir araştırmada yanlış malware alarmlarının Amerikan şirketlerine yıllık maliyetinin 1.3 milyon dolar olduğu açıklanmıştı.

İLGİLİ HABER >> SİBER GÜVENLİK HARCAMALARI 170 MİLYON DOLARA ÇIKACAK

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki kurumların katıldığı araştırmaya göre 10 bin malware alarmın sadece yüzde 22’si güvenilir kabul ediliyor ve sadece yüzde 3.5’u araştırmaya değer görülüyor.

Ponemon’un araştırmasındaki başka bir bulgu ise şirketlerin siber güvenliği nasıl ele aldığını gösteriyor. Farklı kurumlarda çalışan 500 IT uzmanının verdiği cevaplara göre, şirketlerin yüzde 38’i sistemlerinde bulunan bir kötücül yazılımın etkisiz hale getirmek için sorumlu personel tayin etmemiş. Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 37’si kötücül yazılımlara karşı otomize gereçler kullanıyor. Bu şirketlerin sistemlerinde bulunan kötücül yazılımların yüzde 44’ü insan eforuna gerek kalmadan ortadan kalkıyor.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu