Küresel

Türkiye’deki finansal siber saldırıların yüzde 7’si başarılı

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından bir yıl içinde ortaklaşa yürütülen ankete göre Türkiye’de kullanıcıların üçte biri internette paralarını çalmaya çalışan tehditlerle karşılaşıyor. Bununla birlikte finansal nitelikte olmayan siber saldırılar da öngörülmeyen harcamalara neden oluyor.

Siber suçlular kullanıcı verilerini farklı yöntemlerle ele geçiriyor. Kullanıcıların cüzdanlarını karıştırmanın en hızlı yolu ödeme sistemi, internet bankacılığı veya banka kartı verilerini saklayan e-mağaza hesaplarına erişim sağlamak. Bu bilgileri toplamak için birçok sosyal mühendislik yöntemi bulunuyor; ilgili kurumların resmi web sitelerini taklit eden kimlik avcılığı sayfaları, kullanıcıların cihazlarına girdikleri oturum açma ve şifre bilgilerini toplayan zararlı yazılımlar ve çok daha fazlası.

Ankete göre Türkiye’de kullanıcıların %33’ü geçtiğimiz yıl içinde finansal siber saldırın hedefi oldu ve %7’si saldırı sonucunda paralarını çaldırdı.

Paralarını nasıl kaybettiklerini açıklayan katılımcıların %15’i korsanların ödeme sistemi hesaplarına erişim sağlayarak paralarını çaldığını belirtti, %5’i dolandırıcıların ağına düşüp kimlik bilgilerini sahte web sitelerine girdiklerini düşündüklerini söyledi ve %4’ü oturum bilgilerinin ve şifrelerinin zararlı yazılımlar tarafından ele geçirildiğinden emin olduklarını ifade etti. Bu kullanıcılardan çalınan para ortalama 345 dolar tutarında.

Ankete katılanların %23’ü internet hesaplarının (e-posta, sosyal ağlar, vb.) başkası tarafından ele geçirildiğini bildirdi. Siber suçlular tarafından istenmeyen e-posta veya zararlı URL’ler göndermek için kullanılmanın dışında ele geçirilen hesaplar finansal kayıp kaynakları da olabiliyor.

Katılımcıların %55’i geçtiğimiz yıl içinde zararlı yazılımlarla bağlantılı bir vaka rapor etti. Beş vakadan biri finansal kayıpla sonuçlandı. Zararlı yazılımların neden olduğu ortalama hasar, diğer maliyetlerin yanı sıra virüsün verdiği hasarı azaltmaya yönelik harcamalar, BT uzmanlarından alınan yardım ve uzman yazılım satın alma maliyetleri dahil 256 dolar tutarında oldu.

Kaspersky Lab Tüketici Ürünleri Yönetimi Başkanı Elena Kharchenko  “Bazı kullanıcılar siber tehditlerin sadece siber uzayda hasar verebilen uzak varlıklar olduğunu düşünmektedir. Ancak birçok çevrimiçi tehdit gerçek dünyadaki hayatlarımız için de ister veri ister para kaybı olarak düşünün, gerçek birer tehdittir. Sonuçlarına katlanmak yerine önceden güvenliğinizi sağlamak çok daha mantıklıdır.” dedi.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu