Küresel

Siber suçların maliyeti 600 milyar dolara çıktı

Allianz Global Corporate&Specialty (AGCS) tarafından yapılan yıllık küresel iş dünyası riskleri anketine göre, siber suçların maliyeti dünyaya 600 milyar dolara yükseldi.

Araştırma bu yıl, aralarında CEO’lar, risk yöneticileri, brokerlar ve sigorta uzmanlarının da bulunduğu 86 ülkeden 2 bin 415 uzmanın görüşleri ile rekor katılıma ulaştı. Araştırmaya göre siber risk küresel olarak, 2019 ve sonrası için iş dünyasının en büyük meselelerinden biri haline geldi.

2014 yılında dünya ekonomisine 445 milyar dolar zarar veren siber suçların neden olduğu zarar bugün 600 milyar dolara çıktı. Bu da, doğal felaketlerden kaynaklanan son on yıllık ortalama 208 milyar dolar ekonomik zararın üç katına denk geliyor.

DİĞER BÜYÜK RİSK: İŞ KESİNTİSİ

AGCS CEO’su ChrisFischerHirs, araştırma ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Ağ bağlantısı ile birbirine bağlanmış günümüz toplumunda en büyük riski tam da bu anlamda yaşayan şirketler çok çeşitli yıkıcı senaryolar ve tetikleyicilere karşı planlar geliştirmeli” dedi.

Siber tehditlerle ilk sırayı yüzde 37 oranıyla paylaşan ve iş dünyasının gelecek yıllarda karşı karşıya kalacağı bir diğer büyük risk ise iş kesintisi. İş kesintisi dünya genelinde üst üste yedi yıldır en büyük tehdit. Özellikle ABD, Kanada, Almanya, İspanya, İtalya ve Çin için en büyük risk bu alanda.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE BREXIT DE KÜRESEL RİSK

Küresel olarak birbirine bağlanmış bir ekonomik sistemde olası iş kesintisi senaryolarının giderek daha çeşitli ve karmaşık hale geldiğinin belirtildiği raporda, bu senaryolar arasında, temel BT sistemlerinin çökmesi, ürün geri çağırma veya kalite sorunları, terörizm, siyasi ayaklanma ve çevre kirliliği gibi sorunların yer aldığı kaydediliyor.

Küresel olarak sıralamadaki en büyük yükseliş ise yanıtların yüzde 13’ünde yer alarak 8. sırada bulunan iklim değişikliği ile yanıtların yüzde 9’unda yer alan 10. sıradaki kalifiye işgücü yetersizliği risklerinde görüldü.

Ankette şirketlerin Brexit, ticaret savaşları ve gümrük vergileri gibi etkiler yaratan mevzuat ve düzenlemelerdeki değişiklikler konusunda daha endişeli olduğu belirlendi. Söz konusu risk yüzde 27 ile 4. sırada yer aldı.

 EN BÜYÜK 10 KÜRESEL İŞ DÜNYASI RİSKİ:

  1. İş Kesintisi %37
  2. Siber Tehditler %37
  3. Doğal Afetler %28
  4. Mevzuat ve Yönetmeliklerdeki Değişiklikler %27
  5. Pazar Gelişmeleri %23
  6. Yangın, Patlama %19
  7. Yeni Teknolojiler %19
  8. İklim Değişikliği / Hava Değişimlerindeki Artış %13
  9. İtibar ya da Marka Değeri Kaybı %13
  10. Kalifiye İşgücü Yetersizliği %9

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: