Küresel

Siber güvenliğe 2020’de 101 milyar dolar harcanacak

Dünya genelindeki küresel organizasyonlar, 2020 yılı itibariyle siber güvenlik yazılım, donanım ve hizmetlerine yıllık 101.6 milyar dolar ödeyecek. Bu rakam 2016 yılında 73.7 milyar dolar harcama olarak tespit edilmişti.

Uluslararası Veri Şirketi (IDC) tarafından yapılan ve sonuçları 21-23 Mayıs tarihleri arasında Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde (DWTC) gerçekleştirilecek 4. Körfez Bilgi Güvenliği ve Konferansı (Gisec) öncesinde açıklanan araştırmaya göre, önümüzdeki 3 yılda siber güvenlik harcamaları 25 milyar dolardan fazla bir artış gösterecek.

Söz konusu etkinlik, Internet of Things Fuarı (ioTx) ile eş zamanlı düzenleniyor. Dünyanın önde gelen bilişim sağlayıcıları, etkinlikte en son çözümlerini sergileyecek. Gisec 2017’de yatırım, bilgi paylaşımı ve işbirliğini keşfetmek için yeni yollar masaya yatırılacak.

DWTC Sergi ve Etkinlik Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Trixie LohMirmand, “Küresel ölçekli ve bölgedeki organizasyonlar, güvenlik ihlallerini en aza indirgemeye yardımcı olan sağlam güvenlik çerçeveleri oluşturarak, dikkat ve bütçelerini giderek artan bir şekilde siber güvenlik üzerine odaklıyorlar.” dedi.

Trixie LohMirmand, “Gisec, hükümetlere ve şirketlere giderek büyüyen siber güvenlik endişeleri ile mücadele etmelerinde yardım etmek için en iyi uygulamaları sağlamak, birleştirmek, paylaşmak üzere uzmanların ve sektör profesyonellerinin bir araya gelmesinde öncü bir rol oynuyor.” diye ekledi.

İlgili haber >> Siber güvenliğin dünyaya maliyeti 1 trilyon dolar olacak

2016 yılı Fortune 100 raporuna göre dünyanın en hızlı büyüyen 100 şirketinin neredeyse dörtte biri (23’ü) teknoloji sektöründen geliyor. Bilgi teknolojileri güvenliği şu an büyük iş alanı olmuş durumda ve bunlar arasından 100’den fazla önde gelen BT şirketi, Gisec 2017’ye katılmayı planlıyor.

Teknoloji fuarının öne çıkanlarına gelince; Internet of Things (ioTx) fuarında Dubai Polisi’nin ilk tam işlevli “Robocop”u tanıtılacak. Yüz tanıma teknolojisi ile donatılan Android tabanlı robot, vatandaşlar tarafından suç ihbarında bulunmak ve trafik cezalarını ödemek için kullanılacak. Ayrıca, Hyperloop Taşımacılık Teknolojileri (HTT) geleceğe ait ulaşım planlarını sergileyecek ve ziyaretçilerine bir Hyper Loop yolculuğunun VR simülasyonu ile gerçek hayatta, yüksek hızlı bir seyahat deneyimi yaşatacak.

Uzmanlığını sergileyen ve siber güvenlik yöntemlerini tartışanlar arasında lider bir güvenlik yazılımı ve çözüm sağlayıcısı olan Infowatch da bulunuyor. Infowatch Başkanı ve Kaspersky Lab’ın kurucu ortağı Natalya Kaspersky, Gisec 2017’nin kilit oturumlarından birinde, “Sivil Toplumun Güvenliğinde Hükümetlerin Rolünün Yeniden Tanımlanması: Daha Akıllı ve Daha Güvenli Şehirler için NEXT Nedir?” başlıklı panelde yer alacak.

Kaspersky, “Kuruluşların her biri iç güvenlik tehditlerine ilişkin bilgi risklerini yönetmeye odaklanan çeşitli görevlerle uğraşmak zorunda.” dedi. “Siber saldırılara ve veri sızıntılarına karşı kapsamlı teknolojiler ve hizmetler sunan bir şirket olarak, pazar bilgilerimizi Gisec 2017’deki bölgesel ve küresel iş ortakları ile paylaşacak olmaktan heyecan duyuyoruz.” diye konuştu.

İlgili haber >> Kaspersky siber güvenlik indeksini piyasaya sundu

“Ortadoğu’daki bilgi güvenliği pazarının durumu ve devlet yetkilileri ve şirketlerinin bu kritik siber güvenlik tehditlerine giderek odaklanması nedeniyle, Infowatch’ın Ortadoğu ve ilerisindeki gelişimi için genel stratejiyi paylaşmayı bekliyoruz.” diye ekledi.

BAE merkezli uluslararası siber güvenlik şirketi ve Gisec’in Cybersecurity Innovation ortağı DarkMatter da bu prestijli konferansta önemli bir rol oynayacak.

DarkMatter’ın Kurucusu ve CEO’su Faysal Al Bannai, “Sistemlerin ve bilgilerin korunması hem kamu hem de özel sektör kuruluşları için kritik önem taşıyor. Gisec’te, siber tehditlere karşı proaktif değerlendirme, izleme ve yanıt vermeyi temel alan bir kavram olan siber güvenlik esnekliğinin önemini vurgulamak istiyoruz. Daha iyi ve daha güvenli bir gelecek için uçtan uca güvenliğe daha akıllıca yatırım yapmanın neden hayati derecede önemli olduğuna ilişkin şirketlere tavsiyeler vermek istiyoruz.” dedi.

Bu yılki Gisec’in önemli noktalarından bazıları şunlar: ‘Market Labs’, ev sahibi liderlerin en gelişmiş güvenlik ve IoT çözümleri hakkında canlı sunumları; ‘Future-Tech Zone’, ‘Hyperloop’ projesi ve Dubai Polisinin çok özel ‘RoboCop’ projesi dâhil olmak üzere çığır açan teknolojiler; konukların, endüstri uzmanlarıyla RFP’leri tartışabilecekleri ve çözümler konusunda paha biçilmez tavsiyelerde bulunacakları ‘Buyer’s Lounge’; ve BAE’de bulunan ya da oluşmuş en yenilikçi 40 genç şirketin yer aldığı Smart Dubai tarafından desteklenen ‘Smart Zone’.

Ayrıca “Endüstri 4.0 – Dördüncü Endüstriyel Devrim” başlıklı özel bir konferans ile üretim teknolojilerindeki otomasyon ve veri değişiminin en son trendini keşfedilecek, UAE tabanlı bir başka pazar lideri olan DigiRobotics Technologies Internet of People (IOP) ile iletişim kurmaları için insanların ve makineler için kapasitesini göstermek üzere canlı bir robot kullanacak.

İlgili haber >> IBM X-FORCE raporu: Dünyanın botnet haritası ve nesnelerin interneti

DigiRobotics Technologies pazarlama müdürü Svitlana Voznyuk, “Akıllı fabrika otomasyonu çözümleri, akıllı robot üretim teknolojileri ve AGV’lerin (özerk rehberli araçlar) uygulanması ile ziyaretçilerin hareket halindeyken robotları denemeleri için bir fırsat sunacağız.” dedi.

Gisec 2017; GCHQ, Birleşik Krallık Hükümeti’nin İletişim Merkezi, ABD Cyber Consequences Unit, HSBC, EasyJet, Wells Fargo ve GSK gibi kuruluşlardan 500’ün üzerinde uluslararası delege ve 75’ten fazla yüksek profilli konuşmacıya ev sahipliği yapacak. Üç günlük etkinliklerde 6000’den fazla ziyaretçi bekleniyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 [wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: