Küresel

Polonya’daki ‘veri merkezi’ mucizesinin sırları

Bir dönemlerin doğu bloğu ülkesi olan ancak Avrupa Birliği’ne 2004 yılındaki üyeliği ile ekonomik alanda hızlı bir büyüme yakalayan Polonya’da ‘veri merkezi’ işi de hızlı büyüyen sektörlerden.

 

Computer Weekly dergisinin derlediği rakamlara göre, Polonya’daki veri merkezi sektörünün değeri 188 milyon Sterlin. Sektör, 2012 yılından bu yana yüzde 15’lik bir büyüme yakaladı. Polonya’da her yıl 4 ila 7 bin metrekare büyüklüğünde yeni bir veri merkezi hizmete giriyor.

 

Bu merkezler genel olarak teknoparklarda ve özel ekonomik bölgelerde açılıyor. Avrupa Birliği’nden gelen fonlarda bu sektörün büyümesinde yadsınamaz bir rol alıyor.  Polonyalı uzman Pawel Olszynka, veri merkezlerinin “mantar” gibi açıldığına dikkat çekiyor.

 

Bu sektörün önde gelen şirketlerinin başında ATM adlı şirket geliyor. ATM, 2013 yılındaki gelirlerini yüzde 17 oranında arttırdı. Şirketin, Polonya’daki veri merkezi sektöründeki büyüklüğü de 2013 yılında yüzde 11 olarak gerçekleşti. ATM şirketinin CEO’su Maciej Krzyzanowski, 15 yıldır bu sektörde olduklarını ancak 2013’te farklı bir büyüme yakaladıklarını gizlemiyor.

 

Şirket, 2014’un Haziran ayında bin metrekarelik yeni bir veri merkezini açtı. Yeni veri merkezinin ise 2015 yılı ortasında açılması hedefleniyor. Polonya menşeli veri merkezi şirketleri, komşu ülkelerdeki firmaların da ilgisi çekiyor. Dergi, Polonyalı şirketlerin fiyat konusunda rekabetçi olduğuna ve iyi hizmet sunduğuna dikkat çekti. Ayrıca Polonya, bu sektörde Rusya ile rekabet halinde.

 

Peki Polonyalı şirketlerin bu mucizeyi nasıl gerçekleştirdi? Dergi, Polonya’nın ağ altyapısının, istikrarlı politikalarının, standart enerji fiyatlarının, iktisadı koşullarının ve IT’ye yönelik artan ilginin, ülkenin bu mucizeyi gerçekleştirmesinde rol oynadığına dikkat çekti. Ayrıca veri merkezi hizmeti sunan şirketlerin güçlerini birleştirmesi de bu büyüme de rol oynadı. Bununla birlikte, Polonyalı şirketlerin sunduğu hizmet kalitesi de etkili olmuş.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu