Kritik Altyapı Güvenliği

Kritik altyapıların siber güvenliğine ayrılan bütçe 125 milyar dolara çıkacak

İnsan yaşamının devamı için gerekli olan hizmetleri sağlayan kritik altyapılar hızla dijitalleştikçe güvenlik açıklarını kapatmak için yapılan yatırımlar da artış gösteriyor.
ABI Research’ün yaptığı araştırmanın sonucuna göre kritik altyapıların siber güvenliğine ayrılan bütçe 2023 yılında 125 milyar dolara çıkacak.
Savunma şirketlerinden, teknoloji devlerine ve petrol üreten firmalara kadar farklı sektörlerden kritik altyapıların siber güvenliği için önemli harcamalar yapılıyor. En fazla harcamanın yapıldığı sektörlerin başında ise ulaşım ve sağlık geliyor.
Kritik altyapılara yönelik ilk ciddi saldırıların üstünden 10 sene geçtiği belirtilen raporda, artık internete bağlı olan birçok sisteme sızabilecek yazılım ve tekniklerin siber suçlular tarafından rahatlıkla bulunabileceği ifade edildi. Buna karşın, rapora göre siber güvenlik uzmanlarının da geçtiğimiz senelerde önemli ilerlemeler kaydedildi. Özellikle IT ve OT arasındaki güvenlik anlayışındaki farklılığı kapatmaya yönelik çabaların kritik altyapıları dijital tehditlere karşı daha güvenli olduğunun altı çizildi.
ABI’nin raporuna göre kritik altyapıların siber güvenliğinin önündeki önemli engeller:
‘Hükümetlerin kritik altyapıların ulusal güvenlik ile ilişkisini sadece siber güvenliğin bir alt başlığına indirgeyerek değerlendirmesi’ ve ‘Özellikle ABD ve AB’de konuyla ilgili regülasyonların düzenlenmesinde yavaşlık’ olarak sıralandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: