disinformation

Facebook’tan trol operasyonu: Binden fazla sahte hesap kapatıldı

Facebook'tan trol operasyonu: Binden fazla sahte hesap kapatıldıFacebook ve Instagram’ın adı yeni değişen şirketi Meta, Nikaragua’da sahte hesaplara savaş açtı. Binden fazla trol hesap kapatıldı.

Şirket, hesapların Nikaragua hükümetinin dezenformasyon kampanyasıyla bağlantılı olduğunu açıkladı. Meta’nın tehdit istihbaratı Başkanı Ben Nimmo, Facebook’ta kampanyayla bağlantılı 937 hesap, 140 sayfa ve 24 grup; Instagram’da da 363 hesap kapatıldığını açıkladı.

Daniel Ortega’nın hükümeti ve Sandinista partisi tarafından kontrol edilen hesaplar geçtiğimiz ay kapatıldı. Nimmo, amaçlarının Nikaragua’da hükümet yanlısı ve muhalif görüşler arasında çevirimiçi diyaloğun kolaylaştırılması olduğunu söyledi.

Meta’nın açıklamasına göre kapatılan hesapların arkasında Nikaragua’nın telekom düzenleyici kurumu ve Anayasa Mahkemesi’nin çalışanları da yer alıyor.

Şirketin açıklamasında, sahte hesapların koordine bir şekilde kamusal söylemi manipüle etmek için kullanıldığı belirtiliyor. Facebook’un analizine göre insanlar bu hesapları günlük bir iş karşılığında kontrol ediyorlar.

GELECEK HAFTA CUMHURBAŞKANI SEÇİLECEK

Ülkede gelecek haftasonu cumhurbaşkanlığı seçimi düzenlenecek. Hükümet haziran ayından bu yana rejim muhaliflerini ihanet ve kara para aklama suçlarından göz altına alıyor. Birçok kişi bu suçlamaların asılsız olduğunu ve Ortega’nın yeniden seçilmesine hizmet ettiğini söylüyor. ABD, seçimleri ‘gözboyama’ olarak tanımlamıştı.

Dezenformasyon kampanyasının 2018’de muhalefeti karalamak için başlatıldığı öne sürülüyor. Kampanya TikTok ve Twitter gibi diğer platformlara da yayıldı. 2018’de Ortega’nın iktidarına karşı ülkede yapılan protestolar 300’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı. On binlerce kişi ise kaçarak ülkeyi terk etmişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: