disinformation

Facebook’a ağır suçlama: Instagram’ın çocuk psikolojisine olumsuz etkilerini gizlemiş!

Facebook'a ağır suçlama: Instagram'ın çocuk psikolojisine olumsuz etkilerini gizlemiş!Facebook, sahibi olduğu Instagram‘ın firma bünyesinde yaptırdığı ve gençlerin psikolojisini ve beden algısını olumsuz etkilediğini ortaya koyan araştırma sonuçlarını gizlemekle suçlanıyor.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, gizli tutulan araştırma sonuçları Instagram’ın gençlerde anksiyete ve depresyon düzeyini artırdığını gösteriyor.

Instagram’a tepki gösteren bazı kuruluşlar ve siyasetçiler, şirketin kârı her şeyin önüne koyarak kasten bu bulguları gizlediğini söylüyor. Şirket ise, yaptırdıkları araştırmaların “karmaşık ve zor meseleleri anlamaya çalışma konusundaki bağlılıklarını” gösterdiğini savunuyor.

WSJ’nin haberinde yer alan ve Facebook’un yalanlamadığı iddialar şöyle:

  • 2019’da yapılan bir araştırmanın raporuna ait slaytta “Üç genç kızdan birinin olumsuz beden algısını daha da kötüleştiriyoruz” denildi
  • Bir başka slayta göre, gençler, yaşadığı anksiyete ve depresyonun şiddetlenmesinden Instagram’ı sorumlu tuttu
  • 2020’de yapılan araştırmaya katılan genç kızların yüzde 32’si bedenleriyle ilgili olumsuz duygular içinde olduklarını ve Instagram’ın daha kötü hissetmelerine neden olduğunu söyledi
  • İngiltere’de gençlerin yüzde 13’ü, ABD’de yüzde 6’sı Instagram yüzünden kendilerini öldürme isteği duyduklarını belirtti
  • Instagram geçtiğimiz yıllarda bu konuda birçok internet anketi, odak grubu araştırması ve günce çalışması yaptırdı

“VAR OLAN KANITLARA KAYITSIZ KALINDI”

İngiltere’de çocukların zorbalıktan korunması için çalışan NSPCC isimli kuruluştan Andy Burrows, Instagram’ı “var olan kanıtlara kayıtsız kalmakla” suçladı.

Andy Burrows, şirketin Instagram’ı daha güvenli bir yer haline getirmek için çalışmak yerine, “araştırmacılara ve yetkililere engel olup, bulguların aksini ispatlamak amacıyla halkla ilişkiler ve lobi faaliyetleri yürüttüğünü” öne sürdü.

İngiltere parlamentosunun teknolojide kullanıcı güvenliğine ilişkin yasal düzenlemelere bakan komitesinden Milletvekili Damian Collins, Facebook’tan “hesap sorulması gerektiğini” söyledi.

Collins “WSJ’nin Facebook belgeleri ile ilgili araştırması, şirketin defalarca kârı zararın önüne koyduğunu gösteriyor” diye konuştu.

“INSTAGRAM ÇOCUKLARA GÖRE BİR YER DEĞİL”

ABD’de çocukların pazarlama içerikleri ve reklamlardan korunması için çalışan Fairplay isimli kuruluş, bu haberin Facebook’un çocuklara göre bir yer olmadığını ispat ettiğini ileri sürdü.

Fairplay’den yapılan açıklamada Facebook’un söz konusu bulguları “önemsizmiş gibi göstermeye çalıştığı” ve sadece halktan değil, özel olarak talep etmiş olmalarına rağmen ABD Kongresi üyelerinden de gizlediği kaydedildi.

ABD hükümetine Facebook’tan araştırma sonuçlarının tamamını kamuoyu ile paylaşmasını talep etmesi için çağrıda bulunan Fairplay, şirketin gençler için Instagram Youth platformunu kurma planlarına engel olunması gerektiğine dikkat çekti.

Facebook geçtiğimiz aylarda reklamsız ve tamamen 13 yaş altı kullanıcıların güvenliğini sağlamaya yönelik bir Instagram platformu yaratmayı planladıklarını duyurmuştu.

“AKIL SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLEDİĞİNE İLİŞKİN KANITLAR VAR”

BBC Radio 4’un Today programına konuşan New York Üniversitesi’nden sosyal psikolog Jonathan Haidt, daha önce Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ile Instagram’ın akıl sağlığına olan etkileri konusunda bir görüşme yaptıklarını anlattı.

“Zuckerberg meseleye ilgiyle yaklaştı ama araştırmaların fazla muğlak olduğuna ve platformun zararlı olmadığına inanıyordu” diyen Haidt, şöyle devam etti:

“Kendi araştırmalarının dahi zararlı etkilere işaret ettiğini artık biliyoruz. Bu kanıtları gördükleri an ‘Aman tanrım bu ürün çok zararlıymış’ diye kendilerini ortaya atmalarını beklemiyorum ama farklı kaynaklardan ve şirket dışından da sunulan kanıtlar olduğuna göre, bence her şey çok açık.

“Instagram çocukları kendi fotoğraflarını paylaşmaları konusunda cesaretlendiriyor. Eğer iş modelleri bu ise, sorunu çözmenin bir yolu yok.”

Kaynak: BBC Türkçe, WSJ

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: