disinformation

Dezenformasyonun farkına var: Özgürlüğünü yalana karşı koru!

Demokrasi ve özgürlükler daha önce eşine rastlanmamış bir tehdit ile karşı karşıya.
İfade özgürlüğünü genişletmesi ve demokrasiyi güçlendirmesi beklenen internet teknolojileri baskıcı yönetimlerin elinde demokrasi ve özgürlüklere karşı bir silah olarak kullanılıyor.
Seçmenleri yanlış yönlendiren uydurma haberler, komplo teorileri, siyasi yalanlar ve hukuki olmayan yollarla ele geçirilmiş bilgilerin sızdırılması siyaset arenasının vazgeçilmez parçaları olarak tarihin her döneminde vardı. Fakat bugün internet ortamı geçmişe göre çok daha hızlı, az maliyetli ve geniş çaplı etki operasyonlarını mümkün kılıyor.
Demokratik karar alma süreçlerinin sağlıklı işleyebilmesi için seçmenlerin doğru bilgiye ulaşması gerekir. Günümüz dünyasında bilgiye ulaşmak bir sorun olmaktan çıkarken, yanlış bilgilerle ve yalan haberlerle dolu enformasyon dünyasında doğru ve anlamlı bilgiye ulaşmanın önünde çeşitli engeller bulunuyor. Şüphesiz çevrimiçi mecralarda yürütülen koordineli dezenformasyon operasyonları doğru ve anlamlı bilgiye ulaşmanın önündeki engellerin başını çekiyor.
Demokrasi ve özgürlüklerin internet ortamında güçlü bir şekilde ayakta kalabilmesi için mücadele veren gruplar, dezenformasyon kampanyalarına karşı bireylerin farkındalık seviyelerini geliştirme için çaba harcıyorlar. Freidrich Naumann Vakfı (FNF) da dünyanın çeşitli ülkelerinde dezenformasyon ile ilgili farkındalık kampanyası için başlattığı çalışmaya Türkiye’yi de kattı.
Siber Bülten olarak, FNF’in Türkiye’deki dezenformasyonla mücadele çalışmaları kapsamında ayda bir kez abonelerimize göndereceğimiz bültende, dünyada dezenformasyon ile ilgili gelişmeleri aktarmaya bu sayede küresel bir farkındalık yakalamaya çalışacağız.
Kampanya hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayın
Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu