Türkiye

Kritik Gelişme: Türkiye’den 20 Milyon Facebook Kullanıcısının Verisi Sızdı

Yaygın olarak kullanılan siber suç forumlarından birinde tüm dünyadan 533 milyon Facebook kullanıcısının verisi ücretsiz olarak paylaşıldı. Siber dolandırıcılar ve veri simsarları için ‘altın madeni’ olarak nitelendirilebilecek veri sızıntısından Türkiye’deki Facebook kullanıcıları da etkilendi.

Yarım milyarı aşkın kişinin etkilendiği veri sızıntısından Türkiye de payını aldı. Verisi sızan kişiler arasında 20 milyon Türkiye vatandaşının olduğu tespit edildi. Çalınan veriler arasında Facebook kullanıcı adı, konum, cinsiyet, meslek, ülke, e-posta adreslerinin yanı sıra telefon numaraları ve medeni halinin dışında diğer hesap bilgileri de da bulunuyor.

2019’da Bulunan Açık İstismar Edilmiş

Facebook’un 2.6 milyar kullanıcısı bulunuyor. Son veri sızıntısı diğer bir deyişle her 5 Facebook kullanıcısından birinin kişisel verilerinin siber suçluların eline geçtiğini gösteriyor. Facebook sisteminde 2019 yılında tespit edilen ve yaması geçilen bir güvenlik zafiyetini istsimar eden hackerların 2 sene önce bu verileri sistemden çaldığı değerlendiriliyor.

Ülkeye göre tasnif edilebilen veriler için ABD’de 32 milyon, İngiltere’den 11 milyon, ve Hindistan’dan da 6 milyon kullanıcı bilgisi bulunuyor. Toplamda 106 ülkeden kullanıcıların bilgilerinin yer aldığı veri setinin Facebook’tan çalındığını şirket kabul etti. Yapılan açıklamada verilerin 2019’a ait olduğu belirtildi.

Cambridge Analytica’dan Ders Alınmamış

Facebook 2016 ABD Başkanlık seçimleri sonrasında da bir veri skandalı ile dünya gündemine gelmişti. ABD’li seçmenlerin kişisel verileri bugün kapanmış olan Cambridge Analytica danışmanlık şirketinin yürüttüğü seçim kampanyasında kullanılmıştı. 2019 yılında bulunan güvenlik açığı Facebook’un herkese açık sayfalarda tarama yapılabilmesine izin veriyordu. Her ne kadar Facebook 2019 yazında güvenlik açığını kapatmış olsa da o zamana kadar otomatik olarak çekilen datalar siber suç forumlarında el değiştirmeye başlamıştı.

Facebook bilgilerinin Cambridge Analytica’nın eline düştüğünü nasıl anlarsınız?

Covid-19 Temalı Sosyal Mühendislik Saldırıları Artabilir

Siber Bülten’e bilgi veren uzmanlar, Türkiye’deki kullanıcıların e-posta ve telefon numaralarının dolandırıcılık ve sosyal mühendislik saldırılarında kullanılabileceği uyarısında bulundu. Özellikle telefon numaralarıyla yaşlı insanları hedef alan Covid-19 temalı dolandırıcılık konusunda bu kişilere  farkındalık verilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, SMS ile gelebilecek ve kullanıcıları bir linke tıklamaya yönlendiren mesajlara karşı da uyanık olunması çağrısında bulundu.

Şubat 2021 verilerine göre, Facebook’un Türkiye’de yaklaşık 58 milyon kullanıcısı bulunuyor.

 

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu