Dijital Güvenlik

Çocuklarını ekrandan kurtarmak isteyen baba, kasabayı internetsiz bıraktı

Çocuklarını ekrandan kurtarmak isteyen baba, kasabayı internetsiz bıraktıÇocuklarının gece geç saatlere kadar internette vakit geçirmesinden rahatsız olan bir baba, yanlışlıkla tüm kasabayı internetsiz bıraktı. Baba, hapis ve ağır para cezasıyla karşı karşıya kaldı.

Fransa’da bir baba, akıllı telefon bağımlısı hâline gelen çocuklarını kurtarmak için sıra dışı bir çözüm yoluna gitti. Online forumlardan araştırdığı çözüm yollarından birini hayat geçiren baba, bir süreliğine sorunu çözdüğünü düşündü. Ancak kesilen sinyal nedeniyle mağdur olan komşuların şikâyeti üzerine adamın jammer kullandığı ortaya çıktı.

Olay Fransa’nın Messanges kasabasında gerçekleşti. Bölge halkı, gece yarısından 3’e kadar internet hizmetinin çalışmadığını fark etti. Mobil operatörlerden birinin, yaşanan sorunu ülkenin radyoelektrik spektrumunu yönetmekten sorumlu Agence Nationale des Fréquences’e (ANFR) bildirdi. Yapılan araştırmanın sonucunda, kasabadaki radyo frekanslarını engellemek için radyo dalgalarını mobil cihazlarla aynı frekansta ileterek onların baz istasyonlarına bağlanmasını ve sinyal almasını engelleyen bir cihaz olan jammer kullanıldığı tespit edildi.

Kuzey Kore’nin hacklediği ABD’li, intikam için ülkenin internetini kesti

ANFR tarafından hazırlanan bir rapora göre, bir teknisyen jammer sinyalini komşu bir kasabadaki bir eve kadar takip etti. Evin sahibi, sinyali kesenin kendisi olduğunu itiraf ederken, amacının çocuklarını geç saatte internete girmekten alıkoymak olduğunu ifade etti. ANFR, jammer kullanıldığını Cumhuriyet Savcılığına bildirdi. Suçu araştıran Savcılık, cihaza el koydu.

ANFR, durumu raporunda şöyle ifade etti: “Yaşanan olayın açıklaması beklenmedik derecede basit. Jammer cihazını evdeki delikanlıların uykuya dalmak yerine akıllı telefonlarıyla internete erişmelerini engellemek isteyen baba kurmuştu! Kovid-19 salgını nedeniyle uygulanan karantinadan bu yana çocukları, gerçekten de sosyal ağlara ve diğer uygulamalara bağımlı hale gelmişti. Bu aşırılıklara son vermek isteyen baba, internetteki forumlara baktıktan sonra en iyi çözümün sinyal bozucu yani jammer kullanmak olduğuna karar vermiş!”

Gerçekte kendi evinin internetini kesmek istese de bir kasabayı günlerce internetsiz bırakan Fransız baba, ciddi bir cezayla karşı karşıya. Fransız kanunlarına göre, Jammer kullananlar, 6 ay hapis ve 30 bin Euro’ya varan para cezasına çarptırılıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: