Yapay Zeka

Yapay zeka ile sıradan kullanıcılar da kod yazabilecek

Yapay zeka ile sıradan kullanıcılar da kod yazabilecekMicrosoft yapay zeka yardımıyla sıradan kullanıcıların da kodlamadan faydalanabileceği devrim niteliğinde bir girişime imza attı. 

Teknoloji devi, insan elinden çıkan metinlere benzer içerik üretmeye yönelik derin öğrenmeyi kullanan dil modeli GPT-3’ü programlama diline taşımayı planlıyor. Böylece sıradan kullanıcılar dahi kod veya formül yazmayı bilmeden uygulamalar oluşturabilecek. 

Microsoft CEO’su Satya Nadella, “Kod kendi kendine yazabiliyor” diyor. Microsoft Başkan Yardımcısı Charles Lamanna ise GPT-3’ün çok az kodlama deneyimi olan ya da hiç deneyimi olmayan insanları güçlendirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

HAYALDİ GERÇEK OLDU

Son yıllarda, araştırmacılar programlama dilleri arasındaki çeviriyi geliştirmek veya sorunları otomatik olarak düzeltmek için yapay zekayı kullanıyor. Örneğin DrRepair adlı yapay zeka sistemi, hata mesajlarını üreten sorunların çoğunu çözmede kullanılıyor.  Ancak bazı araştırmacılar, yapay zekanın uzman olmayanların basit tanımlamalarına dayanan programlar yazabileceği bir günün hayalini kuruyorlardı. Microsoft son hamlesi ile bu hayalin gerçeğe dönüşebileceğinin sinyalini verdi.

Microsoft ve OpenAI, metin üretmede dünyanın en gelişmiş modellerinden biri olan GPT-3’ü doğal dil tanımlamalarına dayalı programlama diline taşımaya yönelik planlarını paylaştı. Bu, Microsoft’un geçen yıl OpenAI’ye 1 milyar dolar yatırım yapmasından ve GPT-3’e özel lisans hakları kazanmasından bu yana yapılan ilk GPT-3 ticari uygulaması oldu.

Nadella, şirketin her yıl geliştiriciler için düzenlediği BUILD konferansında yaptığı açılış konuşmasında, “Doğal dilde ne yapmak istediğinizi açıklayabiliyorsanız, GPT-3, aralarından seçim yapabileceğiniz en uygun formülleri sıralayacaktır.” dedi. 

“KOD KENDİ KENDİNE YAZIYOR”

Microsoft Başkan Yardımcısı Charles Lamanna, WIRED’a yaptığı açıklamada GPT-3 tarafından sunulan “gelişmişliğin”, insanların karmaşık düzeydeki zorluklarla başa çıkmalarına ve çok az kodlama deneyimi olan insanları güçlendirmelerine yardımcı olabileceğini söyledi. GPT – 3, doğal dili Microsoft’un Mart ayında piyasaya sürdüğü Excel komutlarına benzer oldukça basit bir programlama dili olan Powerfx’e çevirecek.

Elon Musk’ın OpenAI firmasından ilginç keşif: Yapay zekada sadece insan beyninde görülen nörona rastlandı

Söz konusu yöntem yapay zekanın kodlamaya uygulanmasının son örneği oldu. Geçen yıl düzenlenen Microsoft BUILD konferansında OpenAI CEO’su Sam Altman, GitHub’dan otomatik olarak Python kodu satırları üreten kodla ince ayarlanmış bir dil modelini tanıtmıştı. 

SourceAI gibi start up’lar kod oluşturmak için GPT-3 kullanıyor. IBM geçtiğimiz ay, 50’den fazla programlama dilinden 14 milyon kod örneğiyle CodeNet projesinin, bir otomotiv şirketinin milyonlarca Java kodu satırıyla bir programı güncellemek için gereken süreyi bir yıldan bir aya kadar nasıl düşürebileceğini gösterdi.

TRANSFORMER SİNİR AĞI MİMARİSİNE DAYANIYOR

Microsoft’un yeni özelliği, web’den kazınmış metin eğitim verilerini kullanarak büyük dil modelleri oluşturmak için Baidu, Google, Microsoft, Nvidia ve Salesforce gibi büyük teknoloji firmaları tarafından kullanılan Transformer olarak bilinen bir sinir ağı mimarisine dayanıyor. 

Konuya ilişkin dil modelleri sürekli olarak daha da geliştiriliyor. 2018’de piyasaya sürülen bir dil modeli olan Google BERT’in en büyük sürümü, sinir ağlarının bir yapı taşı olan 340 milyon parametreye sahipti. Bir yıl önce piyasaya sürülen GPT-3 ise 175 milyar parametreye sahip.

Ancak, bu tür girişimlerin hayata geçirilmesi uzun bir süreci gerektiriyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: