Yapay Zeka

Türkiye’de üniversiteler yapay zeka bölümü açma yarışına girdi

Türkiye’de üniversiteler son zamanların popüler konularından biri olan ve ‘geleceğin meslekleri’ arasında gösterilen yapay zeka konusunda lisans programı açma yarışına girdi. Yapay Zeka mühendisi yetiştireceği vaadiyle program açan üniversiteler arasında İstanbul Teknik ve Hacettepe gibi yüksek öğrenim kurumları da bulunuyor.

HANGİ ÜNİVERSİTELERDE YAPAY ZEKA BÖLÜMÜ VAR?

Milyonlarca lise mezununun YKS sınavı sonuçlarına göre tercih yapmaya hazırlandığı bir dönemde, yapay zeka mühendisliğine ilginin yüksek olacağı düşünülüyor.

Türkiye’nin ilk ‘Yapay Zeka Mühendisliği’ bölümünü 2019 yılında açan Hacettepe Üniversitesi geçtiğimiz yıl 30 öğrenci almıştı.  Üniversite bölüm ile ilgili detaylı bilgiyi kendi web sitesinde açıklamıştı.

2020-2021 akademik yılı itibariyla, Bahçeşehir Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde Yapay Zeka Mühendisliği Bölümünü kurdu.

Yapay Zeka Mühendisliği, bölümüne sahip bir başka üniversite Ankara’da bulunan TOBB ETÜ Üniversitesi. Kurum sitesinde bölümün müfredatı bulunabiliyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi de Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği bölümü açarak lisans seviyesinde bu konuya ağırlık veren kurumlar arasına katıldı. İTÜ’nün müfredatına da buradan ulaşabilirsiniz.

RUSI: İngiliz gizli servisleri tehditlere karşı koymak için yapay zekaya muhtaç

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: