Yapay Zeka

NATO yapay zeka alanında ilk stratejisini yayımladı

NATO yapay zeka alanında ilk stratejisini yayımladıNATO, yapay zekanın sorumlu bir şekilde kullanımını teşvik eden ilk stratejisini yayımladı.

NATO savunma bakanları yapay zeka teknolojisinin geliştirilmesini ve sorumlu bir şekilde kullanılmasını destekleyen ilk strateji planını paylaştı.

Stratejinin ana ilkeleri şu başlıklar altında sıralandı:

A. Yasallık: Yapay zeka uygulamaları, uluslararası hukuka uygun olarak geliştirilecek ve kullanılacak.

B. Sorumluluk ve Hesap Verebilirlik: Yapay zeka uygulamaları, yeterli düzeyde muhakeme ve özenle geliştirilecek ve kullanılacak. Hesap verebilirliği sağlamak için net insan sorumluluğu geçerli olacak.

C. Açıklanabilirlik ve İzlenebilirlik: Yapay zeka uygulamaları, inceleme metodolojileri, kaynakları ve prosedürleri de dahil olmak üzere uygun şekilde anlaşılabilir ve şeffaf olacak. Bu, bir NATO ve/veya ulusal düzeyde doğrulama, değerlendirme ve onaylama mekanizmalarını kapsar.

Türkiye’nin Ulusal Yapay Zeka Stratejisi tanıtıldı: Kapsayıcı bir yasal uyum süreci işletilmeli

D. Güvenilirlik: Yapay zeka uygulamaları açık ve iyi tanımlanmış kullanım durumları olacak. Uygulamaların emniyeti, güvenliği ve sağlamlığı, yerleşik NATO ve ulusal sertifikasyon süreçleri de dahil olmak üzere tüm yaşam döngüleri boyunca bu kullanım durumlarında test ve güvenceye tabi olacak.

E. Yönetilebilirlik: Yapay zeka uygulamaları, amaçlanan işlevlerine göre geliştirilecek ve şu yöntemlerle kullanılacak: Doğru insan-makine etkileşimi; istenmeyen sonuçları tespit etme ve önleme yeteneği ve bu tür sistemler istenmeyen davranışlar gösterdiğinde sistemlerin devre dışı bırakılması.

F. Önyargıyı Azaltma: Yapay zeka uygulamalarının ve veri setlerinin geliştirilmesinde ve kullanılmasında herhangi bir istenmeyen önyargıyı en aza indirmek için etkin adımlar atılacak.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu