Yapay Zeka

İran’da Fahrizade suikastında “yapay zeka” iddiası

İran Devrim Muhafızları’nın önemli ismi Tuğamiral Ali Fadavi, İran’ın nükleer programının önemli isimlerinden Muhsin Fahrizade suikastında yapay zeka kullanıldığını öne sürdü.

Fadavi’nin İran basınına yaptığı açıklamalara göre geçtiğimi hafta ülkeyi sarsan suikastta uydudan kontrol edilen ve “yapay zekaya” sahip bir silah kullanıldı.

Kullanılan silahın Fahrizade’nin yüzüne “odaklandığını” ve 13 el ateş ettiğini belirten Fadavi, olay sırasında Fahrizade’nin yanında 11 koruma görevlisi olduğunu ve yakın korumasına dört merminin isabet ettiğini sözlerine ekledi.

Fadavi, silahın Nissan marka pikabın üstüne yerleştirildiğini vurgulayarak, “Silah yalnızca Fahrizade’nin yüzünü hedef aldı. Kendisine yalnızca 25 santimetre mesafedeki eşinin burnu bile kanamadı.” dedi. Fadavi, silahın uydu üzerinden “internetten kontrol edildiğini” ve hedef alırken gelişmiş kamera ile yapay zeka teknolojilerini kullandığını ifade etti.

İranlı hackerlar İsrail su şebekesine siber saldırı düzenledi

İRAN, İSRAİL VE BİRÇOK ÖRGÜTÜ SUÇLADI

İran’ın nükleer programının mimarı olarak görülen nükleer fizikçi Fahrizade, Kasım ayı sonunda başkent Tahran yakınlarında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

İranlı yetkililer, daha önce suikasttan dolayı İsrail’i ve Halkın Mücahitleri Örgütü’nü suçlayan açıklamalar yapmıştı.

İran basınında, Fahrizade’nin suikastına ilişkin farklı bilgilere içeren haberler yer almıştı.

Bazı haberlerde, Fahrizade’nin açılan çapraz ateş, diğer haberlerde ise patlama sonucu yaşamını yitirdiği belirtilmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu