Zararlı Yazılım

İsrail Siber Güvenlik Şirketi NSO Group, 25 ülkeye casus yazılım mı satıyor?

WhatsApp server’larına geçtiğimiz yıl zararlı yazılım yerleştirdiği iddiasıyla hakkında dava açılan İsrailli gözetleme ve takip şirketi NSO Group bir başka siber güvenlik ihlali iddiaları ile gündemde.

Geçen hafta salı günü yayınlanan bir rapor, telefon görüşmeleri, metinler ve konum verilerini takip etmek için mobil ağ güvenlik açıklarını kullanan özel bir takip-gözetleme şirketinin dünya genelinde aralarında insan hakları ihlallerinin yaşandığı ülkelerin de olduğu en az 25 hükümetle iş birliği yaptığını ortaya koydu.

Toronto Üniversitesine bağlı Citizen Lab’dan elde edilen bulgular, NSO Group’un kardeş firması Circles şirketine işaret ediyor. İnsan hakları grupları, NSO Group’u baskıcı rejimlere ekipman tedarik ettiği gerekçesiyle eleştiriyor. Şirkete geçen yıl Facebook tarafından, teknolojilerinin binlerce WhatsApp kullanıcısını gözetlemek için kullanıldığı gerekçesiyle dava açılmıştı. NSO Group ise iddiaları reddediyor.

LİSTEDE AVUSTURALYA DA VAR ZİMBABVE DE

Citizen Lab’in Circles’ın “muhtemel” müşterileri olarak tanımladığı ülkeler şunlar: Avustralya, Belçika, Botsvana, Şili, Danimarka, Ekvador, El Salvador, Estonya, Ekvator Ginesi, Guatemala, Honduras, Endonezya, İsrail, Kenya, Malezya, Meksika, Fas, Nijerya , Peru, Sırbistan, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam, Zambiya ve Zimbabve.

Citizen Lab ekibi, “Adı geçen ülkelerin bazılarının otoriter yapısı rahatsız edici, ancak şaşırtıcı değil. Geçtiğimiz on yılda, küresel gözetim endüstrisindeki patlama, casus teknolojisinin problemli rejimlere ve güvenlik hizmetlerine devasa bir şekilde transferini tetikledi.” diye yazdı.

Çin yapay zeka teknolojisini geliştirerek bir gözetleme devletine dönüşmesindeki kilit şirket: iFlytek

SS7 AÇIKLARINDAN FAYDALANIYOR

Citizen Lab’a göre, yalnızca ulus devletlere satış yaptığını söyleyen Circles, telekomünikasyon altyapısı olan ve telekominikasyon taşıyıcıları tarafından çağrıları yönlendirmek için kullanılan protokol dizisi Signaling System No. 7’deki açıklardan faydalanıyor. Citizen Lab, SS7’nin bugün sadece 2G ve 3G’de kullanılmasına rağmen bir SS7 networküne bağlı hackerların bir telefona, konum takip etmelerine, telefon çağrılarına ve iki faktörlü kimlik doğrulama metinlerine müdahale etmelerine olanak tanıyan komutlar gönderebildiğini duyurdu.

Öte yandan Circles’in herhangi bir ekipmanının bir kurbanın telefonunda olduğuna dair henüz net bir bilgi bulunmuyor. Ancak Citizen Lab, internet taraması yaparak Circles dağıtımlarında kullanılan Check Point güvenlik duvarlarının sunucu adlarıyla ilişkili benzersiz bir imza bulduklarını açıkladı. Bu tarama da Citizen Lab’i Circles’ın dağıtım yaptığı 25 ülke adına ulaştırdı.

NSO GROUP İDDİALARI REDDEDİYOR

NSO Group, Citizen Lab raporuna ilişkin yorum yapmayı reddediyor. Grup adına konuşan bir sözcü Forbes’a, raporu henüz görmediğini belirtirken her iki şirketin de yüksek etik standartlara sahip olduğunu , Circles’ın arama kurtarma ve “taktiksel jeolojik teknoloji”lere odaklı bir şirket olduğunu ifade ediyor. NSO Group, Citizen Lab raporlarında sıklıkla adı geçen bir topluluk.

Sözcü, “Citizen Lab’ın geçmiş performansı göz önüne alındığında, bunun bir kez daha yanlış varsayımlara dayandığını ve gerçeklerle ilgisi olmadığını düşünüyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: