Uluslararası İlişkiler

WhatsApp’ı hackleyerek telefonlara sızan NSO zor durumda: Satın alanlar hapse atıldı

İsrail merkezli NSO Group şirketinin üç farklı ülkede (ABD, Gana ve Meksika) devlet kurumları ile ilişkilerine dair haberler gün yüzüne çıktı. Motherboard’un haberine göre casus yazılım üreticisi tartışmalı şirket, yazılımlarını Amerikan polisinin kullanımına sundu. Modern Ghana’nın haberine göre ise Gana’da yüksek rütbeli eski yetkililer NSO Group’un Pegasus yazılımını gizlice satın almaktan tutuklandı. Meksika’da da hükümet, bir önceki yönetimin yazılımı satın aldığını iddia ederken mevcut yönetim konuyu araştırdığını açıkladı. Pegasus adlı yazılımı WhatsApp’taki bir açıktan yararlanarak 121 Hindistanlı kullanıcıyı takip etme amaçlı kullanılan NSO Group, yazılımlarını Amerikan polisine de sunduğu iddia edildi. Motherboard’un paylaştığı bilgilendirme broşürüne göre, yazılımlar arasında “herhangi bir akıllı telefondaki tüm verileri uzaktan ve gizlice toplayan” bir hackleme aracı olan Phantom da bulunuyordu.

NSO’nun perde arkası: WhatsApp’i hackleyen şirket hakkında bilmemiz gerekenler

Haberin ortaya çıkmasının ardından, ABD’li Demokrat Senatör Ron Wyden NSO Group’un araçlarının Amerikan polisine satılması konusunda “ciddi bir inceleme” başlatılması çağrısında bulundu. Senato’nun Finans Komitesine başkanlık eden Wyden, NSO Group ve diğer yabancı gözetim şirketlerinin ABD vatandaşlarını hackleme olasılığını araştırma çağrısında bulundu ve WhatsApp davasının ardından patlak veren bu olayın “ciddi bir ulusal güvenlik sorunu” olduğunu ileri sürdü.

NSO GROUP ABD’Lİ POLİSLERİ CASUS YAZILIM SATMIŞ

Pegasus’un ABD’deki “markası” konumunda olan Phantom, Birleşik Arap Emirlikleri, Meksika vb. ‘deki insan hakları aktivistlerini ve avukatları hedefe almak için kullanılan bir casus yazılım olduğu iddia ediliyor. NSO Group ise iddiaları reddetti. NSO sözcüsü MediaNama’ya yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Belirli bir devlet kuruluşunun NSO ürünlerine ait ruhsat sahibi olup olmadığı konusunda yorum yapmamızın önünde sözleşmeden kaynaklı bağlayıcı kısıtlamalar bulunmaktadır. NSO, teknolojisini yalnızca onaylı ve yetkili devlet kurumlarına sunmaktadır ve ürünlerimizin hükümetlerin hayat kurtarmasına, terörü ve ciddi suçları önlemesine yardımcı olmasından büyük gurur duyuyoruz. NSO Group ürünlerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde siber casusluk yapmak için kullanılamayacağını ve hiçbir müşteriye ABD numaralarına sahip telefonların hedeflenmesini sağlayan teknoloji verilmediğine ilişkin önceki açıklamalarımızın arkasındayız”

NSO Group’un Asya, Afrika, Avrupa ve Latin Amerika’da “güçlü bir küresel müşteri kitlesine” sahip olduğuna işaret eden broşür, satış ekibi olmasına rağmen ürünlerini henüz ABD, Kanada ve Avustralya’da satmadığını öne sürüyor. Bununla birlikte, NSO sözcüsü MediaNama’ya yaptığı açıklamada “Daha önce de belirtildiği gibi, Westbridge Technologies NSO ile bir ana şirketi paylaşıyor, ancak ne NSO’nun yan kuruluşu ne de ‘kolu’ değil. NSO, Westbridge Technologies üzerinde kontrol sahibi değil.” dedi.

Adı geçen NSO ürünü, Nisan 2016’da Westbridge Technologies’in bir çalışanı tarafından San Diego Emniyet Müdürlüğü’ne sunuldu. San Diego Emniyet Müdürlüğü ise yorum yapmaktan kaçındı.

NSO eş kurucusu ve CEO'su Shalev Hulio (sağda)
NSO eş kurucusu ve CEO’su Shalev Hulio (sağda)

GANA PEGASUS’U SATIN ALANLARI HAPSE ATTI

Öte yandan, Modern Ghana’nın 12 Mayıs’ta verdiği habere göre, ülkenin Ulusal İletişim Kurumu’nun üç eski müdürüne, Pegasus yazılımını NSO Group’tan “gizlice” satın almaları ve 4 milyon dolarlık devlet fonunu zimmete geçirmeleri suçlamasıyla toplam 16 yıl mahkumiyet verildi. Bu durum daha önce Facebook tarafından Ekim 2019’da NSO Group’a karşı açtığı davada, İsrailli şirketin yerel temsilcilerle (bu durumda Infraloks Development Limited gibi) nasıl çalıştığının kanıtı olarak gösterilmişti.

Sözleşme Aralık 2015’te o zamanki Ulusal İletişim Kurumu (NCA) Genel Müdürü William Tetteh Tevie ile Infraloks’un İş Geliştirme Direktörü George Derek Oppong arasında imzalanmıştı. Tevie beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Eski Milli Güvenlik Koordinatörü Yardımcısı Alhaji Salifu Minimina Osman da devlete kasten mali zarara uğratma, kamu ihale yasasına aykırı davranış ve kamu mallarını kasıtlı olarak kötüye kullanma suçlarından beş yıla mahkum oldu. Oppong ise kendisine yöneltilen tüm suçlamalardan beraat etti. Modern Ghana’nın haberine göre, NCA yönetim kurulu eski başkanı Eugene Baffoe-Bonnie de altı yıl hapse mahkum edildi.

MEKSİKA’DA YENİ HÜKÜMET LİSANSI YENİLEMEDİ

Meksika Savunma ve Sivil Halkı Koruma Bakanlığı, 7 Mayıs’ta, İfade Özgürlüğüne Karşı Suçlarla Mücadele Birimi özel savcısının Pegasus yazılımının satın alınıp ardından kullanımıyla ilgili iddiaları araştırdığını söyledi. Bakanlığa göre, yazılım 2014 yılında eski Cumhurbaşkanı Enrique Peña Neito’ya bağlı Araştırma ve Ulusal Güvenlik Merkezi (şimdi Ulusal Bilgi Merkezi olarak adlandırılıyor) tarafından satın alındı ve lisansı 2017’de sona erdikten sonra  yenilenmedi. Meksika Ulusal Şeffaflık, Kişisel Verilere Erişim ve Kişisel Verilerin Korunması Enstitüsü’nün (INAI) talimatları doğrultusunda, Başsavcılık Pegasus’un “isteğe bağlı kullanımı” ile ilgili şikayetler nedeniyle yazılımı kaldırmak zorunda kaldı. Haberi ilk kez, Meksika ulusal gazetesi La Jornada bildirdi. Bakanlığa göre, Başkan Andrés Manuel López Obrador liderliğindeki mevcut hükümet, “lisansı yenilememeye karar verdiği” için Pegasus’u kullanmadı. Ancak, Obrador Aralık 2018’de iktidara geldiği lisansın süresinin ise 2017’de sona erdiği biliniyor. Toronto Üniversitesi araştırma grubu Citizen Lab, kartelleri, avukatları ve politikacıları araştıran Meksikalı gazetecilerin 2017 yılında Pegasus aracılığıyla gözetlendiğini bildirmişti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu