ABDUluslararası İlişkiler

Uçak üreticisi Boeing NSA başkanı için telefon üretti

Edward Snowden’in sızdırmaları ile dünyanın en çok dikkat çeken kurumu haline gelen Amerika Milli Güvenlik Ajansı’nın (NSA) başkanın kırılması zor bir telefon kullandığı ortaya çıktı.

Uçak yapımı ile bilinen Boeing ile Savunma Enformasyon Sistem Kurumu’nun (DISA) ortaklaşa ürettiği “Boeing Black” adlı telefon daha çok bir sanal masaüstü olarak çalışıyor. Telefon, NSA Başkanı Amiral Michael Rogers’in yanı sıra üstdüzey bazı isimlerde bulunuyor.

İLGİLİ HABER>> PORTRE: İSTİHBARATA DOYMAYAN ADAM MICHEAL ROGERS

Defense One adlı siteye konuşan DISA Başkanı Korgeneral Alan Lynn, “Boeing Black şimdilik üzerinde durduğumuz bir cihaz. Sadece test aşamasındayız” dedi.

Telefon çift SIM kart özelliğine sahip. Bu şekilde kamu ile özel şirketlerin hizmetlerinden faydalanmanızı sağlıyor.

Site haberinde, Amerikan ordusunun daha önce de güvenilir telefonlar üzerinde çalıştığını, pekçok şirketin de böyle bir telefonu üretmeye çalıştığını yazdı. “Silent Circle” adlı şirket de bu şekilde bazı telefonlar üretip orduya test etmesi için vermişti.

DISA Başkanı Korgeneral Lynn, Boeing Black’de çok sayıda şifreleme olduğunu belirterek, “Cihaz aslında daha çok sanal bir masaüstü gibi” dedi.

Cihaz, sadece askeri üste bulunan ana makineye bağlanmak için bir aracı konumunda. Ana makine her türlü işlemi yapıyor ve bilgiler bu bilgisayarda kalıyor. Lynn, “Bilgi kaybedeceğiz diye çok bir endişemiz yok” diyerek bu gerçeğin altını çiziyor.

Lynn, NSA Başkanı Rogers’in da telefonla ilgili henüz bir şikayeti olmadığını belirtti.

SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu