KüreselSektörel

Google yapay zekası kendi şifreleme algoritmasını geliştirdi

Google Brain tarafından yapılan araştırmaların sonuçlarına göre yapay sinir ağları şifreleme metodları konusunda iyi, fakat şifre çözmede yeterince başarılı değil. Arstechnica sitesinin haberine göre üçüncü bir yapay zekanın aralarındaki haberleşmeye erişimini engellemek için kendi şifreleme algoritmalarını üreten iki yapay zeka geliştirildi.

Google Brain takımı Alice, Bob ve Eve isimlerini verdikleri üç sinir ağı ile araştırmasına başladı. Her bir yapay zekaya farklı görevler verildi. Alice, Bob’a güvenli bir mesaj göndermek için, Bob aldığı mesajın şifrelemesini çözmek için ve Eve de gönderilen mesaja gizlice erişmek için komutlandırıldı.

İLGİLİ HABER >> ABD ordusunun en iyi hackerları aslında insan değil

Yapay zekaların hepsi “karıştır ve dönüştür” sinir ağı mimarisini paylaşmasına rağmen hepsi ayrı ayrı başlatılıyordu. Üçünün Alice ve Bob’a ortak verilen gizli anahtar dışında hiçbir bağlantıları yoktu.

Yapay zekalara bir şeylerin nasıl şifreleneceği, güvenli haberleşmenin sağlanabilmesi için hangi yöntemlerin kullanılacağı öğretilmemişti. Görevlerini tamamlamak için her şeye baştan başlaması gereken yapay zekaların hedeflerine bakıldığında Alice’in göndereceği mesajı Bob’un çözebileceği ama Eve’nin çözemeyeceği şekilde şifrelemesi gerekiyor. Bob ile Eve de görevlerini tamamlamak için Alice’den gelen şifreli mesajı çözmeleri gerekiyor.

İki yapay zeka ürününün kendi kendilerine güvenli haberleşme yapmayı öğrendiği çalışmanın başarılı olduğunu söylemek mümkün. Bazı denemelerde Bob, Alice’in gönderdiği mesajları okuyamıyor fakat çoğu zaman minimum hata ile haberleşebildikleri bir sistem geliştirmeyi başarıyorlar. Bazı testlerde Eve’in şifrelemeyi çözme kapasitesini geliştirdiğine dair işaretler gösteriyor fakat Bob ve Alice bunun üzerine mesajlarındaki şifreleme tekniğini daha da arttırıp Eve’in mesajlara erişimini engelliyor.

Google araştırmacılarına göre sinir ağlarının mesajlarını korumayı öğrenebilecekleri kanıtlandı. Eve’in daha iyi bir casus olup olamayacağı konusuna gelindiğinde ise durum pek de iç açıcı değil. Araştırmacılar yapay zekaların şifre çözme alanında daha iyi hale gelmelerinin uzak bir ihtimal olduğunu belirtti.

SİBER BÜLTEN HAFTALIK RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUN

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu