ABDUluslararası İlişkiler

Trump, siber güvenlik ekibinin başına avukat atadı

ABD Başkanı Donald Trump’ın siber güvenlik çalışma grubunun başına, cumhuriyetçilerin adayı olduğu dönemde kendisinin yılmaz savunucusu olan Rudy Giuliani’yi ataması, soru işaretlerini de beraberine getirdi.

Eski New York Belediye Başkanı Giuliani, Rusya’nın ABD seçimlerine siber saldırı üzerinden etkilediği, kritik altyapıların siber saldırı tehdidi altında olduğu bir dönemde kritik bir pozisyona atandı. İsmi, dışişleri bakanlığı için de geçen ama bu görevi atanmayan Giuliani’nin siber güvenlik geçmişi de bu göreve atanması ile masaya yatırıldı.

İlgili yazı >> Siber Liderler dizisindeki tüm yazılara ulaşmak için tıklayınız

Motherboard sitesinde çıkan habere göre, eski belediye başkanı Giuliani, siber güvenliğe aşina bir isim aslında. Giuliani’nin danışmanlık firması ve bu firmanın bir girişimi olan güvenlik firması, 2003 yılından bu yana müşterilerine siber güvenlikle ilgili danışmanlık yapmakta. Ancak siteye konuşan bu müşterilerden bir kısmı, şirketin siber güvenlikten çok hukuki danışmanlık yaptığını vurguladı.

Siteye konuşan New Yorklu bir siber güvenlik şirketi yöneticisi, “Bu şirketi, siber ile ilgili olarak işe alırsanız, siberle ilgili yasal riskleri size nasıl yöneteceğinizi ve yasal sorumluluklarınız ne olduğunu anlatacaklardır. Yani hedefi korumaktan çok hedefteki yöneticinin kovulmaması üzerine yardımcı olurlar” dedi.

Site, Giuliani’nin sektöre yönelik ilgisinin siber güvenliğin gelişen bir sektör olmasına ilişkin olduğu yorumunda bulunurken Giuliani’nin de bu yönde ifadeleri olduğunu hatırlattı. New York Times gazetesinin bir haberine atıf yapan site, gazetenin 2003 yılındaki bir haberinde Giuliani’nin şirketinin siber güvenlik işine girdiğini, ancak siber güvenlikle ilgili soruları Giuliani’nin geçiştirdiğini yazdığını belirtti.

İlgili haber >> Trump’a siber güvenlik önerisi: 100 bin hacker işe alın

Motherboard,  Giuliani Partners’in diğer siber güvenlik şirketlerinin aksine kötü niyetli yazılımlar ve geniş kapsamlı sanal korsanlıkla ilgili veya siber güvenliği artırmaya yönelik olarak şifrelemenin artırılmasına yönelik bültenler hazırlamadığına dikkat çekti. Site, “Aslında pek siber güvenlikle ilgili konuştuğu da yok. Daha çok suçla mücadele danışmanlık hizmetine yoğunlaşmış durumda” yorumunda bulundu.

Giuliani Partners’in internet sitesinde El Salvador, Kolombiya, Meksika ve Dominik Cumhuriyeti gibi ülkelerde suç düzeyinin azalmasına yönelik katkıları öne çıkarılmış durumda. Siber güvenliğe dair tek iş ise 2003 yılında Ulusal Safkan At Yarışı Birliği için elektronik bahis skandalını araştırmasına yönelik duruyor.

Motherboard sitesine göre, Giuliani siber güvenlik uzmanı değil sadece bir avukat.

Siteye konuşan New Yorklu yönetici, Giuliani’nin şirketini “kapsamlı” ve “iyi düşünülmüş” diye nitelendirirken, şunları da sözlerine ekliyor: “Siperde bekleyen bir bilgi güvenliği uzmanın saygı göstereceği bir şey olduğunu zannetmiyorum.”

Kaynak, “Avukatlar, risk yöneticileridir ve çalışmaları, riskin üst düzey yönetimidir. Mühendis bir itfaiyeci ise avukat, gelecek yangınları engellemeye çalışan bir bina müfettişi bile değildir” ifadelerini kullandı.

İlgili haber >> Trump ve Flynn ABD’yi siber silah cennetine çevrilebilir

Siteye konuşan Blackstone Hukuki Bürosu’ndan bilgi güvenliği avukatı Alexander Urbelis, Başkan Trump’un Giuliani’yi seçmesinin yeni yönetimin ilerlemek istediği yön noktasında işaret olabileceğine dikkat çekti: Siber suçlarla mücadele. Urbelis, “Bir yandan Giuliani seçimi, kayırma gibi duruyor ama diğer yandan Giuliani, yasaların uygulanması noktasında kötü bir tercih değil” dedi.

Eski New York Belediye Başkanı Giuliani, siber güvenlikle ilgili düşüncelerini aslında geçtiğimiz şubat ayında bir meclis toplantısında açıklamıştı. Meclis İç Güvenlik Komitesi’nde yaptığı açıklamada Giuliani, “Şifreleme noktasında ve daha geniş kapsamda dijital teknolojilerde ne yazık ki herşeye uyacak bir çözüm yok. Bu karışık ve zor bir sorun. Direk ve kapsamlı olarak geleceği de göz önünde tutarak mücadele edilmesi önemli” demişti.

Buna karşın siteye konuşan ismini vermek istemeyen siber güvenlik uzmanı, Giuliani’nin bu göreve atanmasının, Trump’a seçim kampanyası döneminde verdiği desteğin bir karşılığı olduğuna inandığını savundu.

Siber Bülten abone listesine kayıt olmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu