ABDUluslararası İlişkiler

Trump’a siber güvenlik önerisi: “100 bin hackerı işe alın”

Amerika’nın seçilmiş başkanı Donald Trump, yeni dönemi için kadrosunu oluştururken siber güvenliğe ağırlık vermesi için çağrılar geliyor.

Yeni döneme ilişkin yayımladığı ilk videosunda zaten siber güvenliğe özel bir önem vereceğini belirten Trump, bunu nasıl yapacağını ayrıntılandırmamıştı.

Softpedia’nın haberine göre, aralarında Amerika Güvenlik Ajansı’nın eski başkanı Keith Alexander, MasterCard’ın CEO’su Ajay Banga da olduğu bir grup güvenlik uzmanı, Trump’un yeni döneminde 100 bin sanal korsanı eğitip işe almasını önerdi.

İLGİLİ HABER >> FBI OTÇU HACKERLARA MI MUHTAÇ KALDI?

Uzmanlar, bu kişilerin ülkeyi sadece siber saldırılardan korumakla kalmayıp diğer ülkelere de siber saldırı düzenlemesi gerektiğini savundu. Kendilerine “Milli Siber Güvenliği Geliştirme Komisyonu” diyen uzmanlar raporlarında, Trump’un siber saldırılar için bir çerçeve belirlenmesi de ön ayak olması çağrısında bulundu. Komisyon, siber güvenliğin sadece özel sektörün eline bırakılmamasını, bunun son yıllarda dramatik sorunlara yol açtığına dikkat çekti.

Sanal korsanların eğitileceği programların Trump’ın yakın dikkatine ihtiyaç duyduğunu belirten komisyon, seçilmiş başkanının “ulusal siber güvenlik iş gücü programı” oluşturması gerektiğini de savundu. Korsanların, yüksek maaşlar nedeniyle özel sektörü tercih ettiğini belirten komisyon, Donald Trump’ın bu konuda adım atması gerektiğini kaydetti.

İLGİLİ HABER >> KRİPTO SAVAŞLARI

Komisyon, Donald Trump’ın siber güvenlik uzmanı ve siber güvenlik elçisi ataması gerektiğini belirterek, oluşturulacak bir siber güvenlik paneline sadece özel sektörün değil bu alanda çalışan uzman ve profesörlerin de katılması gerektiğini savundu.

Raporda, Amerikan şirketlerinin daha güvenli ürünler üretmesi için Trump’ın şirketlere teşvikler sunması gerektiği de ifade edildi. Ancak haberde, Trump’ın böyle bir çağrıya soğuk bakabileceği, Apple ile FBI arasındaki tartışmada seçilmiş başkanının FBI tarafında kaldığını hatırlattı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu