Rusya’nın siber gücü, gözünü Makedonya’ya dikti

Rusya’nın siber araçları da kullanarak başka ülkelerdeki seçimlere müdahale etmesi vaka-i adiyeden sayılmaya başladı bile… ABD başta olmak üzere birçok ülkede seçimleri sabote ettiğine dair güçlü suçlamaların hedefindeki Rusya şimdi de Makedonya’da yaklaşan referandumlara müdahale etmekle suçlanıyor.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Rusya’nın parası ve nüfuzunu kullanarak Makedonya’nın NATO ‘ya katılımının yolunu açacak referanduma muhalefet etmeye yönelik çabalarını kınadı.

Geçtiğimiz pazartesi günü Üsküp yolunda kendisine eşlik eden gazetecilere açıklama yapan Mattis, Moskova’nın referandum sonuçlarını etkileyecek Rus yanlısı gruplara fon sağladığından şüphesi olmadığını söyleyerek, “Para transferi yapıyorlar, etkileyici kampanyalar düzenliyorlar. Makedonyalı insanları kendi kararlarını vermeleri adına rahat bırakmalıyız” dedi.

Makedonyalılar 30 Eylül’de ülkenin ismi ile ilgili düzenlenecek referandumda oy kullanacak. Makedonya, güney komşusu Yunanistan ile devam eden isim sorunu nedeniyle AB ve NATO’ya üye olamıyor. Referandumda ülkenin isminin Kuzey Makedonya olup olmayacağı oylanacak.

RUSYA, NATO’NUN GENİŞLEMESİNE KARŞI

İsim değişikliği ile ülkenin AB ve NATO üyeliğine engel olan Yunanistan’ı yatıştırmak amaçlanıyor. Ancak Rusya, NATO’nun gücünü eskiden Moskova’nın egemenliği altında bulunan bölgelerde genişletmesini istemediğinden Balkan ülkelerinin üyeliğine şiddetle karşı çıkıyor.

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Mattis, Rusya’nın adını anmamakla birlikte, “Demokrasilerimizi tehdit eden zararlı siber saldırıları önlemek adına ABD’nin Makedonya ile siber güvenlik işbirliğini genişletme planı bulunmaktadır” ifadelerini kullandı. Zaev, Makedonyalıların isim değişikliği ve dolayısıyla NATO üyeliği yönünde oy kullanacağına inandığını kaydetti. Makedonya, Türkiye’nin askeri müttefiki.

Makedonya’nın ana muhafazakar partisi VMRO-DPMNE ise Yunanistan ile yapılacak bir anlaşmanın Makedonya tarihindeki en kötü şey olacağını belirtiyor.

Öte yandan Rus yanlısı muhalefet partisi ‘Unique Macedonia’ Mattis’in Moskova’yı hedef alan ifadelerini sert şekilde eleştirdi.

İLGİLİ HABER>> Rusya ile Rumların e-posta anlaşması, Putin muhaliflerini vurdu

Mattis, Rusya’yı seçimlere müdahale etmekle suçlayan ilk kişi değil. Temmuz ayında Yunanistan isim değişikliğini protesto eden gruplara fon sağlamakla suçladığı iki Rus diplomatı sınır dışı etmişti. Rusya ise sınır dışı kararlarını sert bir dille kınamıştı.

Yunanistan, kendi sınırları içinde “Makedonya” isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyor ve yıllardır Makedonya’nın NATO üyeliğine veto uyguluyor. NATO liderleri temmuz ayında Makedonya’yı üyelik görüşmeleri için resmi olarak davet etmiş, isim değişikliği olmadan üyeliğin olamayacağını belirtmişlerdi. Ancak şimdilerde Rusya’nın seçimlere müdahale ettiğine dair endişeler bulunuyor.

Rusya, Ukrayna ve Avrasya’dan Sorumlu ABD Savunma Bakan Yardımcısı Laura Cooper şunları söylüyor: “İnsanlara rüşvet vermek ve Rus yanlışı kuruluşlara destek verme amaçlı kampanyalar var. Ödemelere dair ayrıntı veremem ancak ABD, Moskova’nın Rus yanlısı kişilere ve gruplara referandumu sabote etmeleri karşılığında mali destek sağladığının bilincinde.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: