ABD

ABD, Kuzey Kore’ye DDoS saldırısı düzenledi, imdadına Rusya yetişti

Kuzey Kore’nin geçtiğimiz ay yaptığı nükleer füze denemesi sonrası artan Washington-Pyongyang geriliminde tansiyon düşmüyor.

Yeni bir savaşın patlak verebileceği endişelerine yol açan gerilimin son halkasında ABD’den Kuzey Kore’ye karşı siber hamle geldi. Washington Post gazetesi, ABD Siber Komutanlığı’nın Kuzey Kore ordu istihbarat birimi Genel Keşif Bürosu RGB’ye DDoS (Dağıtık Servis Dışı Bırakma) saldırısı gerçekleştirdiğini yazdı.

22 Eylül’de başlatılan saldırının 30 Eylül tarihine kadar devam ettiği bildirildi. RGB’nin bilgisayar sunucularının yoğun bir şekilde hedef alındığı saldırıda ile Kuzey Kore istihbaratının internet erişiminin kesildiği ifade edildi.

İlgili haber>> İnternetsiz Kuzey Kore siber saldırılar ile nasıl döviz elde ediyor?

Saldırı, hem iki ülke arasındaki genel gerilimin bir parçası hem de Kuzey Kore’nin siber saldırılarına cevap olarak değerlendiriliyor. Washington Post’a konuşan ismi verilmeyen üst düzey bir yetkili Pyongyang yönetiminin siber saldırılardan dolayı suçlu olduğunu, ABD’nin kendi ağını ve sistemlerini korumak için uygun tedbirleri alacağını söyledi.

SALDIRI UYARI NİTELİĞİNDE

Saldırının yıkıcı bir etki yapmadığıı belirten gazete, geçici etkileri olan bu hamleyle Washington’ın Kuzey Kore’ye “Menzilimdesin, daha güçlü eylemler yapmaya muktederim.” uyarısında bulunduğunu vurguladı.

İlgili haber>> İkinci Stuxnet’in hedefi Kuzey Kore füze sistemi mi oldu?

ABD’ye yönelik siber saldırıların arkasında olduğu düşünülen Kuzey Kore’nin bu virüs saldırılarını yurtdışından yönlendirdiği ifade ediliyor. Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA tarafından desteklenen istihbarat şirketi Recorded Future’a göre Kuzey Kore siber saldırılarını, Hindistan, Malezya, Nepal, Mozambik ve Endonezya gibi ülkeler üzerinden gerçekleştiriyor. Dolayısıyla RGB’ye yönelik DDoS saldırının Kuzey Kore hackerları üzerinde bir etki yapması beklenmiyor. Ancak bu yolla RGB’nin hackerlarla koordinasyonunun  engellenebileceği kaydedediliyor.

RUSYA’DAN KUZEY KORE’YE İNTERNET HATTI

ABD’nin siber saldırılarını gerçekleştirmesinin hemen ardından Kim Yong’un, Rusya’dan yeni internet erişimi aldığı bildirildi. Kuzey Koresi, internete şimdiye dek sadece Çinli internet sağlayıcısı Unicom üzerinden erişebiliyordu. Bu gelişmenin zamanlamasına dikkat çeken uzmanlar, yeni internet bağlantısının ABD’nin siber saldırısına bir cevap niteliğinde kalıyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu