Rusya

Rus hackerların hedef listesinde tanıdık bir kurum: Fener Rum Patrikhanesi

İstanbul’da bulunan Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’un Rus hackerların hedefinde olduğu ortaya çıktı. Dell Technologies’e bağlı olarak çalışan Secureworks şirketinin verdiği bilgiye göre, Rus devletine bağlı olarak çalışan hackerların hedef aldığı 4700 e-posta adresi içerisinde Patrik’in yakın danışmanlarına ait adresler de bulunuyor.

Ortodoks dünyasının liderliği için Kremlin’in desteklediği Moskova Patrikliğinin mücadele ettiği Fener Rum Patrikhanesi’nin Fancy Bear adlı grubun hedefi olduğu açıklandı.

AP’nin haberine göre , geçtiğimiz ay ABD Başkanlık Seçimlerini manipüle etmek suçuyla haklarında iddianame hazırlanan  12 hackerın mensup olduğu Fancy Bear’in Fener Rum Patrikhanesini hedef almasının arkasında Ukrayna’nın Kiev’i işgal etmesi sonrasında Ukrayna Ortodoks Kilisesi ve Moskova Patrikhanesini arasındaki görüş ayrılıklarının da rol aldığı belirtiliyor. Moskova Patrikhanesine bağlı olan Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin patrikhaneden ayrılma isteğine Fener Rum Patrikhanesinden destek mesajı gelmişti. Kararın gelecek aylarda verilmesi bekleniyor. Kilisenin Moskova’dan ayrılması sonrasında Moskova Patrikliğinin ciddi güç kaybına uğrayacağı tahmin ediliyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko nisan ayında Türkiye’ye gelerek Patrik Bartholomeos ile görüşmüş ve kilisenin bağımsızlık kararına destek istemişti. Cumhurbaşkanı kararı milli güvenlik ile bağdaştırmıştı.

Patrikhane kaynakları, Patrik Bartholomeo’nun mail adresinin bulunmadığını belirtti. Securework’un yayınladığı mail listesinde İstanbul’daki Patrikhane’nin önemli isimleri Bartholomew Samaras, Emmanuel Adamakis ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun başındaki Elpidophoros Lambriniadis’in Gmail hesapları bulunuyor.

Moskova Patrikhanesinde görevli olan teolog Cyril Hovorun 2012 yılında sızdırılan kişisel maillerinde Ukrayna Ortodoks Kilisesinin bağımsızlığını savunduğu ortaya çıktığı için istifa etmek zorunda kalmıştı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: