RusyaUluslararası İlişkiler

Rusya sosyal medyayı da terör yasası kapsamına alıyor

Rusya Parlamentosu geçtiğimiz hafta oldukça geniş kapsamlı anti terör yasasını onayladı.

Yasanın, önümüzdeki bir kaç hafta içinde bir aksaklık çıkmadan Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından da imzalanarak son halini alması bekleniyor.

Peki sağ kanat politikacı Irina Yarovaya tarafından önerilen bu yeni yasa Ruslar için ne ifade ediyor?

Kanunlaşması halinde yasa, aşırıcılık, uluslararası terörizm ve delil karartmaya daha ağır cezalar getirmenin yanı sıra sosyal medyada terörizm yanlısı paylaşımları da suç sayacak. 

İLGİLİ HABER >> RUSYA’NIN EN BÜYÜK SİBER SUÇ ÇETESİNE OPERASYON

Bu aynı zamanda, bilgi ve metaveri (üstveri) depolayan telekomünikasyon şirketleri, internet erişim sağlayıcıları (ISP) ve deşifre hizmeti sunan internet servislerinin, Rus İstihbarat Ajansı (FSB)’na yardım etmek zorunda kalacağı anlamına geliyor. 

Rus haber sitesi Meduza’ya göre, yeni yasayla beraber telekomünikasyon şirketleri altı aylık periyodlarla müşterilerinin yaptığı sayısız telefon görüşmesi ve mesajlaşmayı ve de bunların tamamının toplandığı üç yıllık metaverileri depolamak zorunda kalacak.

Ayrıca hizmet sunucuları da “Internet üzerinde bilgi dağıtım organizatörleri” kategorisi altında birer yıl sürelerle metaveri toplayacak. Bu bilgi dağıtıcıları, FSB’ye iletişim ve bilgi deşifre hizmeti de sunmak zorunda kalacaklar. 

Yasanın her ne kadar son hali kişilerin vatandaşlıklarının ve de belirli bazı suçlardan hüküm giymesi halinde ülkeyi terk haklarının iptali gibi yaptırımları içermese de hala çok “aşırı” olarak değerlendiriliyor. 

2013’de Moskova’ya sığınan ve o zamandan beri orada ikamet eden eski ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı ve birçok ticari ve uluslararası dinlemeyi ortaya çıkaran NSA sızıntılarının başkahramanı Edward Snowden, yasayı “uygulanamaz ve hakların yersiz ihlali” olarak tanımlıyor. 

“6 aylık bir içeriğin depolanması sadece tehlikeli değil ayrıca oldukça kullanışsız” diyen Snowdan’a göre, bu yasa imzalanmamalı. 

Ülkede birçok telekom şirketi de yasaya itiraz ederek, böyle bir depolama için inşa edilecek ek bir altyapının oldukça maliyetli olacağını öne sürüyor.

Şimdi gözler Putin’de. İmzalaması halinde Rusya’da yeni bir istihbarat dönemi başlayacak.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu