Uluslararası İlişkiler

Ortadoğu’daki güç çekişmesi siber alanda: Haşdi Şabi’nin operasyon bilgileri çalındı 

Ortadoğu’da bölgesel ve küresel aktörler arasındaki çekişmede siber alanın payı her geçen yıl büyüyor. İran destekli 33 web sitesine online dezenformasyon yaptığı gerekçesiyle FBI tarafından el konulmasının ardından, bu kez Şii Arapların önde gelen örgütlerinden Haşdi Şabi siber saldırının hedefi oldu. 

Irak’ta devlet destekli paramiliter grubu  Haşdi Şabi’ye ait kritik veriler dark web’de satışa çıktı. 2014’te kurulan ve çoğunluğunu Şii Arapların oluşturduğu askeri gruba ait ele geçirilen veriler arasında operasyonlarda kullanılan haritalar ve organizasyon şemaları bulunuyor. 

Ortadoğu’daki güç çekişmesi siber alanda: Haşdi Şabi’nin operasyon bilgileri çalındı 

20 GB’lik verilerin 2018-2021 yıllarına ait olduğu ifade ediliyor. 

Aralarında az da olsa Sünni Arap, Hıristiyan ve Yezidi grupların da bulunduğu çatı örgütün altında 40’a yakın paramiliter grup bulunuyor. Çatı örgütün başına 2018 yılında Irak eski Başbakanı Haydar el Abadi getirilmişti. 

2014’den bu yana IŞİD’e karşı silahlı mücadele veren Haşdi Şabi’yi oluşturan gruplardan bazıları kimi ülkeler tarafından terörist örgüt olarak tanımlanırken, grubun bazı unsurları Sünnilere karşı mezhep şiddeti gütmekle suçlanıyor.

Ortadoğu’daki güç çekişmesi siber alanda: Haşdi Şabi’nin operasyon bilgileri çalındı 

IŞİD’İN YENİDEN YÜKSELİŞİNDE KULLANILABİLİR Mİ? 

Sızdırılan verileri değerlendiren uzmanlar, Haşdi Şabi’nin en büyük bölgesel rakibi IŞİD’in böyle bir sızıntı yapabilecek siber kapasiteyi uzun zaman önce kaybettiği görüşünde birleşiyor. Organizasyon şemasında ifşa edilen verilerin güncel olmasa bile IŞİD açısından önemli olduğu vurgulanıyor. Yeniden taraftar toplayıp taban kazanma aşamasına geçen örgüt, geçtiğimiz yıllarda kendisini hedef alan operasyonlarda yer almış Haşdi Şabi mensuplarına yönelik suikast girişimleri ile ses getiren eylemler düzenleyebilir. 

 

ABD’nin IŞİD’i hackediği operasyon: Teknolojiyle Psikolojik Harbin birleşimi: Glowing Symphony

Haşdi Şabi resmi olarak tanındığı ve Abadi’nin yanı sıra Irak eski Başbakanı Nuri el Maliki’nin de desteğini aldığının not edilmesi gerekiyor. Çatı örgüt 2014 yılında Şii din adamı Ayetullah Ali Sistani’nin verdiği cihat fetvası üzerine kurulmuştu. 

ABD’NİN PARALEL OPERASYONUNUN ZAMANLAMASI MANİDAR

Haşdi Şabi’nin İran’ın desteklediği bölgesel silahlı güçler arasında olduğu biliniyor. ABD ile İran arasında son aylarda nükleer antlaşma ekseninde yaşanan gerilimin siber alanda ortaya çıkan yansımaları akıllara Haşdi Şabi’ye yönelik siber saldırının arkasında Amerikalı aktörlerin olma ihtimalini getirdi. 

Geçtiğimiz hafta ABD Adalet Bakanlığı Haşdi Şabi bünyesinde bulunan Kataib Hizballah adlı örgütün yayın organı olan web sitesine el konulduğunu açıklamıştı. Yaptırımları ihlal ettiği için FBI tarafından domain’ine el konulan siteyi hedef alan operasyonun ardından dark web’de Haşdi Şabi’ye yönelik böyle bir paylaşım gelmesi dikkati çekti. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: