Uluslararası İlişkiler

Meğer NSA sadece Merkel’i dinlememiş!

ABD ve Almanya arasında düşük yoğunluklu devam eden dinleme krizinde yeni bir gelişme yaşandı.

Wikileaks’in geçtiğimiz günlerde ifşa etmeye başladığını belgelere göre, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) sadece Almanya Başbakanı Angela Merkel’i değil, üst düzey Alman politikacıları da dinledi.

İLGİLİ HABER >> ALMANYA: MÜTTEFİKLERİ DE DİNLEYECEĞİZ!

Dinlenen isimler arasında şimdi emekli olan eski Maliye Bakanı Oscar Lafontaine, Başbakan yardımcısı Sigmar Gabriel ve Çevre Bakanı Barbara Hendricks de bulunuyor. Belgeler, söz konusu bakanlar da dâhil 69 telefon numarasının hedefte olduğunu ortaya koyuyor.Bazı numaraların hala kullanımda olması ise gizli dinlemenin hala devam ediyor olabileceğini gösteriyor.

Eski NSA çalışan Edward Snowden’in sızdırıp yayınladığı belgelerde Almanya Başbakanı Merkel’in özel görüşmelerinin ABD tarafından dinlendiği ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine ABD Başkanı Barack Obama Merkel ile görüşerek dinlemeye son verileceği sözünü vermişti. Wikileaks’in ifşa ettiği dinlemenin hangi döneme ait olduğu bilgisine yer verilmedi.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu