RusyaUluslararası İlişkiler

Kaspersky yöneticisi, vatan hainliği suçlamasıyla tutuklandı

Dünyanın önde gelen Rus siber güvenlik firması Kaspersky Lab’da çalışan hacklemeden sorumlu üst düzey bir yönetici tutuklandı. Şirket, ilk kez Kommersant gazetesinde yer alan Ruslan Stoyanov isimli çalışanlarının tutuklandığına dair iddiaları doğruladı. Gazete, bilgisayar olaylarını soruşturma biriminin başında olan Stoyanov’un Aralık ayında bir Rus istihbaratı çalışanı ile birlikte tutuklandığını ve ikisinin de vatana ihanetle suçlandıklarını kaydetti.

Kaspersky Sözcüsü Maria Shirokova, Stoyanov’un tutuklanmasının “Kaspersky Lab ve çalışmaları ile bir ilgisi olmadığını” savundu. Stoyanov’a yöneltilen suçlamalar hakkında bir bilgi vermeyen sözcü, ancak soruşturmanın Stoyanov şirkette çalışmaya başlamadan önceki döneme kadar uzandığını aktardı.

LinkedIn sitesinde yer alan bilgiye göre Stoyanov’un daha önce çalışmış olduğu yerler arasında 2000’li yıllarda görev yaptığı Rusya İçişleri Bakanlığı’na bağlı Siber Suçlar Birimi de bulunuyor.

İlgili haber >> Rus siber ordusu süvarilerini nasıl topluyor?

Amerikan istihbarat servisleri, Rusya’yı ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlamıştı. İddialara göre Ruslar, hacklemeler yaparak Donald Trump’ın başkan seçilmesini sağlamışlardı. Rusya ise iddiaları şimdiye kadar reddetti.

ABD ve Avrupa Birliği yetkilileri, ayrıca Rusya’yı diğer bazı “Batı” kurumlarını hacklemekle suçlamıştı. Bununla birlikte Rusya’nın bu yıl Almanya, Fransa ve Hollanda’daki seçimlere müdahale edebileceğine dair endişelerini de dile getirmişlerdi. Tutuklamaların bu iddialarla bağlantısı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

İlgili haber >> Amerika’nın siber çıkarları bir Rus’a emanet

Rusya İstihbarat Servisi’nden, konuyla ilgili bir açıklama yapacak bir yetkiliye şimdiye kadar ulaşılamadı. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ise bir yorum yapmayı reddetti.

Uzun bir süredir İnternet ve Rus güvenlik servisleri hakkında araştırmalar yapan bir isim olan Andrei Soldatov, Kaspersky yöneticisinin tutuklanmasını “daha önce benzeri yaşanmamış bir olay” olarak tanımladı.

İlgili haber >> Çinli yazılımcı IBM kodlarını satmaktan tutklandı

Associated Press ajansına konuşan Soldatov, tutuklama için “Yapımı 20 yıl süren bir sistemi yok ediyor, bu sistem istihbarat ajansları ile Kaspersky gibi şirketler arasında olan bir ilişkiler sistemi. İstihbarat ajansları Kasperksy’den hep tavsiye alırlardı, gayri resmî ilişkiler de bu şekilde kuruldu. Aralarındaki bu romantizm açık bir şekilde sona ermiş gözüküyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu