Uluslararası İlişkiler

İran Siber ordusu komutanı öldürüldü

İran Siber Ordusunun komutanı Mücteba Ahmedi kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü. Suikast olduğu tahmin edilen olay sonrasında İranlı yetkililer İsrail gizli servisi Mossad’ı suçlarken, İsrail tarafından, İran ordusu içerisindeki bir iç hesaplaşma sonucu suikastın yaşanmış olabileceğine yönelik açıklamalar geldi. İran rejimine muhalif olan Halkın Mücahitleri Örgütü de suikastın arkasında olabileceği söylenen aktörler arasında yer alıyor. İran’ın yeni lideri Hasan Ruhani’nin seçilmesinden sonra Amerika ile yakınlaşmanın başladığı bir dönemde meydana gelen hadisenin zamanlaması dikkat çekti.

Mucteba ahmedi

Geçtiğimiz aylarda birçok ses getiren eyleme imza atan Suriye Elektronik Ordusu’nun İran’dan destek aldığına dair yorumlar da suikast ile ilişkilendiriliyor. İran’da 2007’den bu yana 6 nükleer fizikçi suikast sonucunda öldürülmüştü.

CyCon 2012’de İran’ın siber kapasitesi üzerine bir sunum yapan Jeff Bardin, İran Ordusunun siber operasyonlara 100 milyon dolar bütçe ayırdığını ve bunun yüzde 80’inin taaruzi yeteneklerin geliştirilmesi için kullanıldığını iddia etmişti. 2005 yılında kurulan İran Siber Ordusu ilk olarak 2009’da twittera saldırı düzenleyerek ismini duyurmuştu. 2009 yılında gerçekleşen devlet başkanlığı seçiminde hile yapıldığı gerekçesiyle muhaliflerin sosyal medyayı etkin kullanmaları bu saldırının ana nedenleri arasında gösteriliyor. Aşiyani Grubu olarak bilinen bir hacker grubuna sahip İran Siber Ordusu’nun, Hizbullah’ın siber kapasitesinin arttırılmasına destek verdiği biliniyor. İSO birçoğu Amerika’nın önde gelen üniversitelerinde okumuş İranlı akademisyenlerden de ciddi destek alıyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu