Uluslararası İlişkiler

İngiltere’nin siber patronu açık konuştu: En büyük tehdit Rusya

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi Başkanı Lindy Cameron, geçtiğimiz hafta cuma günü yaptığı açıklamada Rusya Federasyonu’nun siber alanda ülkesine yönelik en büyük tehdit olduğunu söyledi. 

Cameron’a göre, güvenlikle ilgili diğer birçok alanda olduğu gibi siber alanda da Rusya, Birleşik Krallığa daha akut ve acil bir tehdit oluşturuyor. Bu açıklamalarına karşın Cameron Çin’in uzun vadede daha büyük değişimlerin kaynağı olacağına işaret etti: 

“Çin’in teknolojik gelişim konusundaki ihtiraslarını dikkate almalıyız. Çin yaşadığımız dünyayı Rusya’da çok daha köklü bir şekilde değiştirecek.”

Geçtiğimiz yıl görevinin başına getirilen kadın yönetici siber güvenliğin stratejik seviyede hala istenen düzeyde ilgi çekmediğini sözlerine ekledi. Cameron konuşmasında bu yıl içerisinde yaşanan ve tüm dünyada etkili olan SolarWinds ve Microsoft Exchange saldırılarından da konuşmasında bahsetti. 

SolarWinds fırtınası kasırgaya dönüştü : Rus hackerlar Microsoft’un kaynak kodlarına erişmiş

İngiltere’de elektronik gözetleme ve bilgi güvenliğinden sorumlu gizli servis GCHQ’ya bağlı olarak faaliyet gösteren NCSC’in başkanı Cameron’ın konuşmasında yer verdiği SolarWinds saldırısında ABD Hazine Bakanlığı, Anayurt Güvenliği Bakanlığı ve Pentagon’a ait sistemler etkilenmişti. Saldırının arkasında Rus istihbarat örgütü GRU için çalışan hackerlar olduğu iddia edilmişti. 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu