İngiltereUluslararası İlişkiler

İngiltere 13 yaşındaki kızları siber güvenlik için yarıştıracak

İnternet’te veya sosyal medyada uzun zaman geçiren genç kızlar, İngiltere’nin gelecekteki casusları olabilir. En azından İngiliz istihbaratı öyle umuyor.

İngiliz devletinin siber saldırılara ve tehditlere karşı korumak amacıyla hükümet tarafından görevlendirilen güvenlik ve istihbarat ajansı GCHQ, daha fazla genç kızın siber güvenlik alanında kariyer yapmasını teşvik etmek için bir yarışma düzenliyor.

Yaşları 13 ile 15 arasında değişen genç kızlar, mantık ve kodlamadan, ağ ve kriptolojiye kadar farklı alanları kapsayan bir sınavda yarışacaklar.

Ajans, kadınların halen küresel siber iş gücünün yalnızca % 10’unu oluşturduğunu belirtiyor.

Yarışma, Kasım 2016’da ilan edilen beş yıllık Ulusal Siber Güvenlik Stratejisinin bir parçası ve yeni Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) tarafından denetlenecek.

İlgili haber >> İngiltere alarmda: Tanrı Kraliçe’nin maillerini korusun

Genç kızlar dört kişiden oluşan ekiplerle çalışarak çevrimiçi görevleri okul bilgisayarlarından uzaktan tamamlayacak ve her aşama bir önceki aşamaya göre daha da zorlaşacak.

En yüksek puana sahip olan 10 grup, karmaşık bir siber tehdidi araştırmak için Londra’daki CyberFirst yarışma finaline davet edilecek.

CyberFirst’in kazanan ekibine, okulları için 1.000 £ değerinde bilgisayar donanımı ve bireysel ödüller verilecek.

İlk Adımlar

 NCSC, İngiltere’de ulusal düzeyde siber güvenlik ana organı olarak kuruldu.

Ulusal siber güvenlik olaylarını yönetiyor, gerçek zamanlı tehdit analizi yapıyor ve tavsiyelerde bulunuyor. Bir NCSC sözcüsü, “Kadınlar siber güvenlik konusunda büyük bir fark yaratabilir ve yapabilir – bu yarışma, bu dinamik ve tatmin edici kariyere ilk adımı atmaları için daha fazla ilham kaynağı olabilir.” dedi.

GCHQ Genel Müdürü Robert Hannigan da şunları söyledi: “İngiltere’yi her türlü çevrimiçi tehditten korumaya yardım eden gerçekten parlak kadınların yanında çalışıyorum. CyberFirst Kızları yarışması, genç kızların bu heyecan verici dünyayı bir anlığına görmelerini ve yeni becerilerini kullanmak için mükemmel bir fırsatı sağlıyor.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: