ABDİngiltereUluslararası İlişkiler

İngiliz ve Amerikan bankaları ortak siber tatbikat düzenledi

Genellikle hükümet ve orduların düzenlediği tatbikatlar, siber alanda saldırganlar için cazip birer hedef haline gelen özel sektör tarafından da sık kullanılan bir tedbir olmaya başladı. Siber saldırıların sınır-aşan boyutları özel sektörü de uluslararası işbirliği yapmaya zorluyor.

İLGİLİ HABER >> İNGİLTERE MERKEZ BANKASI HACKER İSTİHDAM EDİYOR

Bu durumun kapsamlı örneklerinden biri geçtiğimiz ay ABD ve İngiltere bankalarının düzenlediği ortak siber tatbikat ile görüldü. Amerikan ve İngiliz Merkez Bankalarından iki ülkedeki büyük bankalara yönelik düzenlenen siber saldırı simülasyonunda küresel finans dünyasının ağır toplarının bu saldırılara karşı koyma becerisi test edildi. Tatbikatta özellikle bilgi hırsızlığı ve hizmetleri aksatacak saldırıların durdurulması üzerinde yoğunlaşıldı.

Resilient Shield adı verilen tatbikatta bankalar arasında iletişim ve koordinasyon becerileri de sınandı. İngiltere Merkez Bankası Waking Shark adıyla özel bankalarla birlikte her yıl siber tatbikat düzenliyordu. Resilient Shield ile birlikte saldırılara anlık karşılık verirken uluslararası diğer aktörler ile nasıl işbirliği geliştirileceği üzerinde durulduğu belirtiliyor. Ortak siber tatbikata İngiltere Başbakanı David Cameron’ın tam bir sene önce gerçekleşen ABD ziyaretinde ABD Başkanı Obama ile birlikte karar verildiği biliniyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN DOLDURUNUZ:

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu