Uluslararası İlişkiler

Hackerlardan Rojava’ya bağış

“Phineas Phisher” veya “Hack Back!” takma adı ile bilinen ünlü sanal korsanlar, Suriye’nin kuzeyindeki Rojava’ya 10 bin Euro değerinde BitCoin hibe etti.

İngiltere merkezli Ars Technica’ya konuşan sanal korsan, Rojava’ya bir yandan radikal İslamcıların saldırdığını diğer yandan da Türkiye’nin ambargosu altında olduğunu belirterek, “Çok zor bir durumdalar” diye konuştu.

Sanal korsan, Rojava’da yaşananların batı medyasına radikallerle savaşan kadınlar çerçevesinde görüldüğünü savunarak aslında Kürt kentinde yaşananların bundan daha büyük olduğunu iddia etti.

İLGİLİ HABER >> ABD SURİYE ELEKTRONİK ORDUSUNUN PEŞİNDE

Korsan, Rojava’yı İspanya İç Savaşı ile diğer büyük sivil hareketlere benzetti.

Rojava’nın kalkınması için çalışmalarda bulunan “Rojava Plan” adlı grubun üyesi Deniz Tarî, internet sitesine yaptığı açıklamada, “Çok yoğunuz. Ayrıca online olmak da bazen zor. Yapılan bağışları, sitemizde görebilirsiniz” dedi.

Kampanya sitesinde, “Hack Back” adlı birinden 10 bin Euro’luk bir bağış gözüküyor.

Tari, yapılan bağışların nerelere harcandığını gösteren bir internet siteleri olduğunu da belirtti. 25 bin Euro’nun üzerinde bir bağış toplayan kampanya üyelerinin hedefi, iki kamyon, bir küçük buldozer ve depo almak.

Rojava hakkında

Suriye’de Kürt nüfusunun çoğunlukta olduğu ve ülkenin Kuzeyinde yer alan bölge, iç savaş döneminde IŞİD’in yoğun saldırısına maruz kaldı. 2012 yılında çatışma bölgelerinde güvenliği YPG’nin ele geçirmesinin ardından, PYD’nin oluşturduğu bir meclis tarafından özerklik ilan etti. Rojava, büyük ölçüde IŞİD güçlerinden temizlenmiş olmakla birlikte, halen sıcak çatışmalar yaşanıyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu