ABDUluslararası İlişkiler

Federal Siber Güvenlik Bürosu resmen faaliyete geçiyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Teşkilatı kurulmasına yönelik tasarıyı imzalamasıyla, ABD federal siber güvenlik bürosuna resmen kavuşmuş oldu.

Zdnet.com’un haberine göre CISA Yasası olarak bilinen tasarı, Ulusal Güvenlik Bakanlığı (DHS) bünyesindeki sivil ve federal siber güvenlik programlarını denetlemekle görevli bağımsız bir federal kurum olan Ulusal Koruma ve Programlar Direktörlüğünün (NPPD) CISA adı altında yeniden düzenlenmesi ve isimlendirilmesini ön görüyor.

Federal ağların ve kritik altyapının fiziksel ve siber güvenliğinden sorumlu bir devlet kuruluşu olan Ulusal Güvenlik Bakanlığı’nın bünyesindeki NPPD, Federal Koruma Servisi (FPS), Biyometrik Kimlik Yönetimi Bürosu (OBIM), Siber ve Altyapı Analizi Bürosu (OCIA), Siber Güvenlik ve İletişim Bürosu (OC & C) ve Altyapı Koruma Bürosu’nu (OIP) denetliyordu.

CISA olarak ajansın imtiyazlarının aynı kalacağı, günlük operasyonlarında herhangi bir şeyin değişmeyeceği bekleniyor. Ancak CISA federal büro olarak, arttırılan bütçeden yararlanabilecek ve daha fazla yetki sahibi olacak.

KRİTİK ALTYAPILARIN SİBER GÜVENLİĞİNE AYRILACAK BÜTÇE 125 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK

NPPD Genel Sekreteri Christopher Krebs, “Ulusal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde siber güvenlik misyonunu güçlendirmek, operasyonlarımızı kolaylaştırmak ve NPPD’nin gerçek işlevini yansıtan bir isim vermek, ülkenin kritik altyapısını ve siber platformlarını daha iyi bir şekilde güvence altına alacak.” şeklinde konuştu.  Krebs’e göre ayrıca değişiklikler, bakanlığın sanayi ve hükümet paydaşlarıyla ilişki kurmasını ve üst düzey siber güvenlik yeteneği kazanmasını da geliştirecek.

CISA, federal büro pozisyonuna terfi ederek, ABD Gizli Servisi ya da FEMA ile eşit seviyeye gelmekle birlikte DHS’nin denetiminde kalmaya devam edecek. Yeni federal büronun ABD’nin diğer federal kurumlarındaki siber güvenlik savunmasını iyileştirmesi, siber güvenlik programlarını devletlerle koordine etmesi ve hükümetin sıradan suçlular ve ulus-devlet hackerları karşısında genel siber güvenlik korumalarını güçlendirmesi bekleniyor.

NPPD’nin şu anki başkanı olan Christopher Krebs, CISA’nın ilk direktörü olacak.

CISA Yasası geçen yıl teklif edilmiş, ekim ayında Senato’dan geçmiş, bu hafta başlarında Temsilciler Meclisi’ne gelmişti.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: