Uluslararası İlişkiler

Darbe korkusu siber güvenlik yasası çıkarttı!

Afrika ülkelerinden Zimbabve, Amerika gibi her gün siber korsanların hedefinde olmamasına rağmen siber suçlulara ağır bir darbe vurmak için harekete geçti.

MUGABE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Robert Mugabe diktası altındaki ülke, sınırları içerisindeki programcıların kodlarının onaylatma zorunluluğu getirmeye hazırlanıyor.

Bankacılık, madencilik ve tarım gibi sektörlerde faaliyet gösteren özellikle yabancı kökenli şirketlerin, kullandıkları programların kaynak kodlarının hükümet onayından geçirilmesi ve kontrol edilmesi hedefleniyor.

Müstakbel cumhurbaşkanı Emmerson Mnangagwa, yabancı kökenli şirketlerin Mugabe’yi devirme planlarına destek verdikleri iddiasının seslendirerek bazı yaptırımları devreye sokabileceğini söylemişti.

Mecliste gündemde olan Siber Güvenlik Yasası çerçevesinde yabancı kökenli şirketlerin kullandıkları veritabanı, bilgisayar programları ve işletim sistemlerinin yazılımlarının onaylanması gündeme gelecek.

Benzer bir adım Çin yönetiminden de gelmişti. Pekin, ülkede faaliyet gösteren bankaların yazılımlarının kodlarını hükümet onayından geçirmelerini gündeme getirmişti. Bununla da yetinmeyen Pekin, telekom ve internet sağlayıcılarının şifreleme yazılımları ile ağ trafiğine ulaşım istemişti.

Zimbabve’nin Çin’in yanı sıra İran ile de dirsek temasında olduğu ileri sürüldü. 2007 yılında iki ülkenin siber eğitim programı düzenlediği belirtilmişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu