Uluslararası İlişkiler

Çin’in siber gücü “ABD’nin en az 10 yıl gerisinde” çıktı

Çin'in siber gücü "ABD'nin en az 10 yıl gerisinde" çıktıÇin’in siber gücünün zannedildiği kadar yüksek seviyelerde olmadığı ve ABD’nin en az 10 yıl gerisinde bulunduğu ortaya çıktı.

Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü (IISS) adlı düşünce kuruluşunun Financial Times gazetesinde yayımlanan araştırmasına göre, Çin sanıldığı kadar büyük bir siber güce sahip değil.

Çalışmada Pekin yönetiminin zayıf güvenlik ve istihbarat analizi kapasitesi Çin’in siber gücünü azaltıyor ve tahminlere göre ülkenin siber dünyadaki kabiliyeti, en az bir 10 yıl daha ABD’nin seviyesine erişemeyecek. 

Geçen Aralık ayında ABD’li yetkililer Rus dış istihbarat servisi SVR’nin Washington’daki Ticaret ve Hazine Bakanlıkları dahil hükümet hedeflerine sızmak için SolarWinds yazılımına girdiğini ortaya çıkartmıştı.

Üç ay sonra da, Çin hükümeti tarafından desteklendiğinden şüphelenilen saldırganların Microsoft’un e-posta yazılımı Exchange’e girip, ABD’deki sivil toplum ve düşünce kuruluşları hakkında araştırma yaptıkları belirlenmişti. 

Çin Apple zafiyeti ile Uygur Türklerini hedef aldı

IISS araştırmacıları, ülkeleri dijital ekonomilerinin güçlerinden, istihbarat ve güvenlik faaliyetlerinin olgunluğuna ve siber faaliyetlerin askeri operasyonlarla ne kadar entegre olduğuna kadar çeşitli siber kabiliyetleri değerlendirip, sıralama yaptı. 

İKİNCİ KLASMANDAKİ ÇİN’İ RUSYA VE İNGİLTERE TAKİP EDİYOR

Kuruluşa göre “Çin de Rusya gibi, saldırgan siber operasyonlarda uzmanlaştı, internet üzerinden casusluk, fikri mülkiyet hırsızlığı ve ABD ile müttefiklerine karşı dezenformasyon kampanyalarına girişti.”

Ancak her iki ülke de rakiplerine kıyasla gevşek siber güvenlikleri nedeniyle geride kaldı.

Sonuç olarak 15 ülkenin değerlendirildiği çalışmada siber güçte ilk sırada ABD gösterilirken, ikinci klasmandaki ülkeler Çin, Rusya, İngiltere, Avustralya, Kanada, Fransa, İsrail olarak sıralandı.

Üçüncü klasmanın ise Hindistan, Endonezya, Japonya, Malezya, Kuzey Kore, İran ve Vietnam’dan oluşuyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu